Eksporter rosyjskiej szczepionki Sputnik V zwrócił się do słowackich władz o zwrot partii tego preparatu w związku z „wielokrotnymi naruszeniami kontraktu”.

Jak podaje Interfax, Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) zwrócił się do słowackiego rządu o zwrot dostarczonej na Słowację partii szczepionki Sputnik V.

W komunikacie, który zamieszczono w czwartek na twitterowym koncie Sputnika V, Rosjanie zarzucili słowackiemu Państwowemu Instytutowi Kontroli Leków, że „rozpoczął kampanię dezinformacji przeciw Sputnikowi V i planuje dodatkowe prowokacje”. Oświadczenie Instytutu o tym, jakoby partia rosyjskiej szczepionki dostarczona na Słowację, miała inne właściwości niż partia opisana w magazynie Lancet, nazwano „fake newsem”.

„Wszystkie partie Sputnika V są tej samej jakości i przechodzą ścisłą kontrolę jakości w Instytucie Gamalei” – zapewnił rosyjski eksporter. Zdaniem Rosjan za takimi „dezinformacjami” stoją „wrogowie Sputnika V” na Słowacji.

„Naruszeniem istniejącego kontraktu i aktem sabotażu” nazwano też wysłanie przez instytut szczepionki Sputnik V do badania w laboratorium, które nie jest częścią sieci oficjalnych laboratoriów kontroli leków UE.

Jak poinformowano, RFPI zwrócił się do słowackiego rządu o wysłanie szczepionki do laboratorium certyfikowanego przez UE w celu przeprowadzenia testów oraz zwrócenie partii preparatu „aby można ją było użyć w innych krajach”.

Słowacki instytut oświadczył, że sieć certyfikowanych laboratoriów UE testuje tylko szczepionki zarejestrowane w Unii Europejskiej, co nie dotyczy Sputnika. Instytut zaznaczył, że nie zna szczegółów kontraktu, ponieważ został utajniony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

We wtorek podano, że portal słowackiej gazety „DennikN” dotarł do raportu, z którego wynika, że znajdujące się na Słowacji szczepionki Sputnik V nie są identyczne z tymi, które opisywało naukowe pismo „Lancet”. Z tego względu władze w Bratysławie nie podjęły decyzji o ich użyciu.

Rząd koalicyjny na Słowacji upadł w zeszłym miesiącu po tym, jak premier Igor Matović zaaranżował tajną umowę na zakup 2 milionów szczepionek Sputnik V pomimo braku zgody ze strony jego koalicjantów. Pierwsze 200 tys. rosyjskich szczepionek przybyło na Słowację 1 marca.

Matović, który obecnie pełni funkcję ministra finansów i wicepremiera w nowym rządzie, był w czwartek w Moskwie, aby omówić dalsze dostawy szczepionek. Rosjanie podali, że szef RFPI Kirił Dmitrijew odbył z Matoviczem „produktywne spotkanie” i że RFPI jest wciąż zainteresowany dostarczaniem Sputnika V na Słowację.

Kresy.pl / apnews.com / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz