Eksporter rosyjskiej szczepionki Sputnik V zwrócił się do słowackich władz o zwrot partii tego preparatu w związku z “wielokrotnymi naruszeniami kontraktu”.

Jak podaje Interfax, Rosyjski Fundusz Inwestycji Bezpośrednich (RFPI) zwrócił się do słowackiego rządu o zwrot dostarczonej na Słowację partii szczepionki Sputnik V.

W komunikacie, który zamieszczono w czwartek na twitterowym koncie Sputnika V, Rosjanie zarzucili słowackiemu Państwowemu Instytutowi Kontroli Leków, że “rozpoczął kampanię dezinformacji przeciw Sputnikowi V i planuje dodatkowe prowokacje”. Oświadczenie Instytutu o tym, jakoby partia rosyjskiej szczepionki dostarczona na Słowację, miała inne właściwości niż partia opisana w magazynie Lancet, nazwano “fake newsem”.

„Wszystkie partie Sputnika V są tej samej jakości i przechodzą ścisłą kontrolę jakości w Instytucie Gamalei” – zapewnił rosyjski eksporter. Zdaniem Rosjan za takimi “dezinformacjami” stoją “wrogowie Sputnika V” na Słowacji.

“Naruszeniem istniejącego kontraktu i aktem sabotażu” nazwano też wysłanie przez instytut szczepionki Sputnik V do badania w laboratorium, które nie jest częścią sieci oficjalnych laboratoriów kontroli leków UE.

Jak poinformowano, RFPI zwrócił się do słowackiego rządu o wysłanie szczepionki do laboratorium certyfikowanego przez UE w celu przeprowadzenia testów oraz zwrócenie partii preparatu “aby można ją było użyć w innych krajach”.

Słowacki instytut oświadczył, że sieć certyfikowanych laboratoriów UE testuje tylko szczepionki zarejestrowane w Unii Europejskiej, co nie dotyczy Sputnika. Instytut zaznaczył, że nie zna szczegółów kontraktu, ponieważ został utajniony.

We wtorek podano, że portal słowackiej gazety „DennikN” dotarł do raportu, z którego wynika, że znajdujące się na Słowacji szczepionki Sputnik V nie są identyczne z tymi, które opisywało naukowe pismo „Lancet”. Z tego względu władze w Bratysławie nie podjęły decyzji o ich użyciu.

Rząd koalicyjny na Słowacji upadł w zeszłym miesiącu po tym, jak premier Igor Matović zaaranżował tajną umowę na zakup 2 milionów szczepionek Sputnik V pomimo braku zgody ze strony jego koalicjantów. Pierwsze 200 tys. rosyjskich szczepionek przybyło na Słowację 1 marca.

Matović, który obecnie pełni funkcję ministra finansów i wicepremiera w nowym rządzie, był w czwartek w Moskwie, aby omówić dalsze dostawy szczepionek. Rosjanie podali, że szef RFPI Kirił Dmitrijew odbył z Matoviczem “produktywne spotkanie” i że RFPI jest wciąż zainteresowany dostarczaniem Sputnika V na Słowację.

Kresy.pl / apnews.com / interfax.ru

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Przeciwnicy rosyjskiej szczepionki wykorzystują fakt, iż państwa Unii wysyłają do Polski towary gorszej jakości, tyle tylko że to nie dotyczy leków. Ale co się nie robi by dopiec Ruskom.