Główny Inspektorat Weterynarii opublikował informacje o sześciu nowych ogniskach ASF . Wskazano miejsca w województwach dolnośląskim, warmińsko-mazurskim wielkopolskim i lubuskim. Ogniska ASF stanowią duże zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej. Ubiegłoroczne dane sugerowały, że liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w Polsce spadła od 2015 roku dwukrotnie.

W poniedziałek na mapie Głównego Inspektoratu Weterynarii pojawiła się informacja potwierdzająca wystąpienie sześciu nowych ognisk ASF w stadach świń w Polsce. Mowa tu m.in. o ognisku w powiecie nowotomyskim w Wielkopolsce oraz ogniskach w województwach: warmińsko – mazurskim (powiat działdowski, gmina Rybno), dolnośląskim (powiat górowski, gmina Wąsosz, oraz powiat trzebnicki, gmina Żmigród), a także w województwie lubuskim (powiat słubicki, gmina Słubice, oraz powiat żagański gmina Szprotawa) – informuje portal Farmer.pl.

W województwie wielkopolskim stado liczyło ponad 1900 świń. W powiecie żagańskim było ich z kolei niespełna 50.

Portal przypomina, że na terenie Polski potwierdzono od początku roku aż 20 ognisk ASF. W ciągu minionych trzech tygodni wystąpiło ich aż 18 z nich.

Przypomnijmy, że według ubiegłorocznych danych GUS, liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną w Polsce spadła od 2015 roku dwukrotnie. Liczba trzody chlewnej spadła od 2002 roku o ponad 8 milionów sztuk. Spadek w porównaniu do 2018 roku wyniósł 8,9%, czyli ok. miliona sztuk.

W roku 2002 roku w Polsce liczba gospodarstw utrzymujących trzodę chlewną wynosiła 760 tysięcy, 8 lat później już o połowę mniej. W roku 2019 w Polsce takich gospodarstw było już… 124 tysiące. Pod koniec roku 2018 informowaliśmy, że za rządów Prawa i Sprawiedliwości zlikwidowano ponad jedną czwartą (prawie 28%) wszystkich polskich gospodarstw hodujących świnie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec czerwca działacze AGROunii blokowali wybijanie świń w powiecie kępińskim wokół ognisk ASF. Wskazywali, że działanie służb weterynaryjnych było w wielu wypadkach błędne.

farmer.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply