Zdaniem ambasadora USA Marka Brzezinskiego, procedowane w Sejmie nowe przepisy mogą spowodować, iż „kraje, nie budzące zaufania” zyskają niebezpieczny wpływ na infrastrukturę krytyczną w Polsce. Wysłał w tej sprawie list m.in. do marszałek Sejmu, KPRP oraz resortów obrony, dyplomacji i aktywów państwowych.

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski wystosował list do polskich władz, w tym do marszałek Sejmu Elżbiety Witek. Ostrzegł w nim przed negatywnymi konsekwencjami procedowanej w parlamencie nowej ustawy, dotyczącej zniesienia zasad użytkowania wieczystego nieruchomości i przekształcenia tego we własność.

Jak podano, amerykański dyplomata skierował swój list także do Ministra Spraw Zagranicznych Zbigniewa Rau, Ministra Obrony Narodowej – wicepremiera Mariusza Błaszczaka i Ministra Aktywów Państwowych – wicepremiera Jacka Sasina. Ponadto, pismo trafiło też do Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Kancelarii Prezydenta RP i do marszałka Senatu.

Sprawę opisała w piątek „Gazeta Wyborcza”, która miała otrzymać kopię listu od swojego informatora. W liście Brzezinski wyraża opinię, że nowe przepisy mogą spowodować, iż polska infrastruktura krytyczna wpadnie w ręce państw „wysokiego ryzyka”.

W kontekście pracy polskiego Sejmu nad tą ustawą chcę zwrócić Pani uwagę na naszą obawę, że z nowych przepisów mogą skorzystać pewne kraje, nie budzące zaufania, które mogą w ten sposób wzmocnić swoją obecność w Polsce” – czytamy w liście ambasadora USA do marszałek Witek, cytowanego przez „GW”.

Niezamierzoną konsekwencją przygotowywanej nowelizacji może być to, że wspomniane nie budzące zaufania państwa mogą przedsięwziąć w polskiej infrastrukturze krytycznej (w której skład wchodzą te nieruchomości) inwestycje wysokiego ryzyka lub nietransparentne. To z kolei mogłoby wpłynąć na działania Stanów Zjednoczonych, dwustronne relacje, działania NATO i przedsięwzięcia/operacje militarne na terenie Polski” – ostrzegł Brzezinski. Nie precyzuje jednak, o jakie konkretnie państwa, ani jakie elementy polskiej infrastruktury chodzi.

Zdaniem informatora „Wyborczej”, amerykański ambasador mógł mieć na myśli chińskie inwestycje w Polsce, a także sprzedaż części Lotosu saudyjskiej spółce Saudi Aramco oraz węgierskiemu koncernowi MOL. Gazeta dodaje, że może chodzić np. o bazy paliw.

„Zalecamy, by polski rząd rozważył wdrożenie konsultacji międzyresortowych, w które włączone byłoby Ministerstwo Obrony Narodowej, we wszystkich umowach dotyczących wieczystej dzierżawy czy własności na obszarze infrastruktury krytycznej. To szczególnie ważne dla tych umów, które wiążą się z ryzykiem dla bezpieczeństwa narodowego i bliskością takich obiektów jak lotniska, porty morskie, przedsiębiorstwa pracujące dla przemysłu zbrojeniowego oraz magazyny” – zaznaczył Brzezinski.

Amerykański dyplomata zadeklarował też gotowość ze strony Stanów Zjednoczonych do pomocy w tych konsultacjach.

Przeczytaj: Trzej Hiszpanie nocą „szukali bursztynu” w rejonie infrastruktury krytycznej Portu Gdańsk

Czytaj także: Ambasador USA na inauguracji imprezy organizowanej przez Trzaskowskiego. „Przyszłość jest wasza”

“Gazeta Wyborcza” / wp.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  • elbezet
   elbezet :

   Jankesom ucieknie kawałek tortu?

   Ci jankesi są na posyłki “górali z Golan”, przykład;
   “Joe Biden zadzwonił w weekend do rabina Davida Twersky’ego i rozmawiał z nim przez 15 minut. Głównymi tematami były wybory w USA oraz pomoc humanitarna dla Ukrainy” – bez rozmowy z “góralem” nie wygrałby wyborów.

   Wyobraź sobie co się stanie jak “mienie bezspadkowe” przez zniesienie zasad użytkowania wieczystego nieruchomości zostanie przekształcone we własność.
   To się “nie mieści w żadna rubryka”…