Wbrew początkowym oczekiwaniom zwycięska w ostatnich wyborach Litewska Partia Chłopów i Zielonych zmierza do uformowania rządu z dotychczas rządzącymi socjaldemokratami, a nie konserwatystami.

Negocjacje jeszcze trwają. Według przedstawcieli Litewskiej Partii Chłopów i Zielonych (LVŻS) zwycięskiej w październikowych wyborach, dziś mają zakończyć się negocjacje z Litewską Partią Socjaldemokratyczną (LSDP) dotychczasowego premiera Algirdasa Butkevičiusa. Ten ostatni również wyraża nadzieję na rychłe zakończenie negocjacji, tak aby umowę koalicyjną podpisać już jutro. Ramūnas Karbauskis rerezentujący Chłopów i Zielonych mówił po wczorajszej rundize rozmów, że jak na razie nie wyrosły przeszkody, które mogłyby uniemożliwić dalsze rozmowy.

Chłopi i Zieloni oferują socjaldemokratom trzy teki w nowym rządzie: Ministerstwo Spraw Zgranicznych, Ministerstwo Pracy i Opieki Socjalnej, Ministerstwo Sprawiedliwości. Sami objęliby pozostałe 11 resortów. Zwycięska partia określiła, że na pewno jest zainteresowana objęciem resortów rolnictwa, kultury, zdrowia, transportu, spraw wewnętrznych, finansów oraz oświaty. To ostatnie ministerstwo jest newralgiczne dla zamieszkującej Litwę ponad 200-tysięcznej wspólnoty Polaków Wileńszczyzny.

Lider socjaldemokratów nie odpowiedział jednoznacznie czy zadowała go niewielki stan posiadania w przyszłym rządzie. Stanowisko zachowa prawdopodobnie socjaldemokrata Linas Linkevičius – dotychczasowy minister spraw zagranicznych. W kwestiach programowych obie partie uzgodniły odsunięcie na okres 6 miesięcy wprowadzenia niepopularnej reformy Kodeksu Pracy, zainicjowanej jeszcze w poprzedniej kadencji przez rząd Butkevičiusa.

Koalicja LVŻS i LSDP stała się możliwa w sytuacji gdy przywództwo drugiego w wyborach konserwtywnego Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów odmówiło tworzenia koalicji z Chłopami i Zielonymi, z którymi konserwatyści przegrali o włos.

W jednoizbowym parlamencie LVŻS dysponuje 54 mandatami. Związek Ojczyzny ma ich 31. Socjaldemokraci zdobyli 17 mandatów. Mniejsze grupy tworzą deputowani Ruchu Liberałów – 14 mandatów, Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin – 8, “Porządku i Sprawiędliwości” – 8, Partii Pracy – 2, jednego przedstawiciela ma Koalicja Antykorupcyjna.

Czytaj także: Sukces polskiej partii w liczbach – analiza wyborów na Litwie

15min.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply