Stany Zjednoczone szukają nowego moździerza dla swojej armii. Z nieoficjalnych informacji wynika, że są zainteresowane polskim moździerzem samobieżnym Rak. Na razie PGZ nie podaje szczegółów.

O sprawie napisał w piątek portal Defence24. Jak czytamy, Beata Perkowska z Działu Komunikacji Polskiej Grupy Zbrojeniowej poinformowała medium, że “Polska Grupa Zbrojeniowa prowadzi aktywne działania promujące wyroby z portfolio Grupy, w tym również moździerze Rak”.

“Strona amerykańska przedstawiła swoje zainteresowanie polskim systemem moździerza automatycznego kal. 120 mm. Na tym etapie nie chcielibyśmy ujawnić szczegółów prowadzonych rozmów” – dodała przedstawicielka PGZ.

Wynika to z faktu, iż Pentagon poszukuje broni, którą zastąpiłaby eksploatowane obecnie moździerze M1064 i M1129. Wspomniany sprzęt jest znacznie mniej nowoczesny od polskiego.

Oba pojazdy posiadają ładowany od strony wylotu lufy moździerz 120 mm, który może strzelać przez otwierany dach przedziału ładunkowego.

M120 Rak to samobieżny moździerz opracowany przez Hutę Stalowa Wola (HSW). Konstrukcja bazuje na kołowym podwoziu transportera KTO Rosomak. Istnieje także wersja na podwoziu gąsienicowym, znana jako M120G Rak. Wieża z moździerzem stanowi niezależny moduł, który może być montowany na różnorodnych platformach.

M120 Rak jest uzbrojony w moździerz kalibru 120 mm z lufą o długości 25 kalibrów. Moździerze są zintegrowane z systemem zarządzania polem walki TOPAZ.

Moździerz może oddać maksymalnie osiem strzałów na minutę. Zasięg systemu – w zależności od użytych pocisków – wynosi od 7 do 12 kilometrów.

Pierwsza umowa, podpisana w dniu 28 kwietnia 2016 r., obejmowała zakup 8 kmo Rak, a dostawy wszystkich przewidzianych kontraktem elementów kompanijnych modułów ogniowych zostały zakończone pod koniec października 2019 r. Natomiast realizacja dostaw wynikających z drugiej umowy, zawartej 11 października 2019 r., obejmującej kolejne 2 kmo Rak, została zakończona pod koniec października 2021 r. W czerwcu ub. roku zakończono dostawy elementów wchodzących w skład XII kompanijnego modułu ogniowego 120 mm moździerzy samobieżnych Rak.

Czytaj także: Pierwszy polski Rak zniszczony na Ukrainie

defence24.pl / tech.wp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply