Wszechukraińska Rada Kościołów wezwała prezydenta i premiera Ukrainy do zdjęcia ze Lwowa „śmieciowej blokady”.

W liście otwartym do prezydenta Petra Poroszenki i premiera Wołodymyra Hrojsmana Wszechukraińska Rada Kościołów wezwała do zakończenia „sztucznej blokady śmieciowej” miasta Lwowa. Rada skupia 18 największych wspólnot religijnych Ukrainy – w tym prawosławnych, grekokatolików, protestantów, rzymskich katolików i wyznawców judaizmu.Przypomnijmy, że lwowskie podmiejskie wysypisko w Grzybowicach zostało zamknięte po pożarze w czerwcu zeszłego roku, kiedy zginęły tam trzy osoby, i od tego czasu Lwów jest zmuszony do korzystania z wysypisk innych miast, co często jest blokowane. Pojawiły się głosy, że władze centralne celowo utrzymują śmieciową blokadę Lwowa, by skompromitować osobę mera Lwowa Andrija Sadowego, który jest liderem opozycyjnej partii „Samopomoc”. Ukraińskie media wciąż informują o przepełnionych śmietnikach we Lwowie oraz lwowskich śmieciach znajdowanych na dzikich wysypiskach a zdesperowani mieszkańcy miasta blokują ulice i palą niewywożone śmieci.

(…) minął już rok ale do dzisiaj to nieszczęście jest źródłem ekologicznej klęski, która szkodzi zdrowiu i życiu setek tysięcy ludzi a wkrótce stan sanitarno-epidemiologiczny w mieście może osiągnąć krytyczną granicę ekologicznej i humanitarnej katastrofy, ponieważ, niestety, nasi współbracia w wierze informują nas o dokonanym fakcie sztucznej śmieciowej blokady miasta Lwowa. Całkowicie nie do przyjęcia i haniebne są takie cyniczne polityczne spekulacje na ekologicznej tragedii, ponieważ życie i zdrowie ludzi jak i całe środowisko jest darem Stwórcy i nie mogą być w żadnym wypadku zasobami walki politycznej. – czytamy w liście Wszechukraińskiej Rady Kościołów.

Ta sytuacja pokazała pokazała nam przejawy systematycznej choroby naszego społeczno-państwowego organizmu, które zagrażają samemu istnieniu naszego państwa: nieodpowiedzialne politykierstwo ukierowane na całkowite zniszczenie politycznych oponentów, bez żadnego względu na względy humanitarne i moralne; absolutny brak państwowej solidarności, tak w granicach regionów jak i w całym państwie; brak autentycznej pomocniczości, która jest jedną z głównych wartości i nieodzownym elementem demokracji. – napisali liderzy ukraińskich Kościołów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

List kończy się wezwaniem do zakończenia „sztucznej blokady śmieciowej” miasta Lwowa, prowadzenia polityki sprzyjającej oczyszczeniu Lwowa z zalegających śmieci oraz naprawy systemowych bolączek ukraińskiego państwa.

List w imieniu Wszechukraińskiej Rady Kościołów podpisał Mychajło Panoczko, biskup Ukraińskiego Kościoła Chrześcijan Wiary Ewangelickiej.

Przypomnijmy, że 19. czerwca kierownik wydziału ochrony zdrowia Lwowa oświadczył, że miasto znajduje się na granicy epidemii infekcji przewodu pokarmowego. Dzisiaj mer Lwowa Andrij Sadowyj zgodził się na propozycję szefa państwowej administracji obwodu lwowskiego Ołeha Syniutki przekazania mu kompetencji dotyczących wywozu odpadów miejskich.

Kresy.pl / zaxid.net / vrciro.org.ua

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz