Eksperci wskazują na szereg zalet małych, niedrogich samolotów bojowych z napędem turbośmigłowym – również w kontekście współczesnego pola walki.

Choć w mediach co chwila pojawiają się informacje o samolotach bojowych najnowszego typu, to coraz częściej mówi się o wielkim powrocie skutecznych i tanich samolotów napędzanych śmigłem. Podkreśla się, że są one w stanie skutecznie wykonywać pewne określone zadania. Temat opisuje Jacek Zemło z portalu Konflikty.pl.Na portalu Offiziere.ch ukazało się tłumaczenie artykułu berlińskiego dziennikarza Björna Müllera. Stawia on tezę, że samoloty o napędzie turbośmigłowym są idealną alternatywą dla współczesnych bojowych odrzutowców. Zwraca uwagę, że te ostatnie są nie tylko coraz droższe, ale również bardzo podatne na awarie. Dotyczy to szczególnie oprogramowania.

Jako przykład podano porównanie samolotu turbośmigłowego T-6A z nowoczesnym myśliwcem F-22A. Ten pierwszy jest przede wszystkim ponad trzydziestokrotnie tańszy. Ponadto, ze względu na bardziej prostą budowę, w razie usterek możliwa jest jego naprawa w warunkach polowych. Nie wymaga to ściągania licznych specjalistów. Z kolei w walce takie maszyny mogą sprawnie radzić sobie z małymi, manewrowymi oddziałami przeciwnika – także w terenach zabudowanych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak zwraca uwagę Thomas Wassmann, członek zarządu stowarzyszenia pilotów samolotów odrzutowych Bundeswehry, w porównaniu z nowoczesnymi myśliwcami atakującymi cele z prędkością 700-900 km/godz., powolniejszy samolot ma dużo lepsze możliwości śledzenia celu.

Czytaj więcej na Konflikty.pl

Konflikty.pl / Kresy.pl

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz