Eksperci wskazują na szereg zalet małych, niedrogich samolotów bojowych z napędem turbośmigłowym – również w kontekście współczesnego pola walki.

Choć w mediach co chwila pojawiają się informacje o samolotach bojowych najnowszego typu, to coraz częściej mówi się o wielkim powrocie skutecznych i tanich samolotów napędzanych śmigłem. Podkreśla się, że są one w stanie skutecznie wykonywać pewne określone zadania. Temat opisuje Jacek Zemło z portalu Konflikty.pl.

Na portalu Offiziere.ch ukazało się tłumaczenie artykułu berlińskiego dziennikarza Björna Müllera. Stawia on tezę, że samoloty o napędzie turbośmigłowym są idealną alternatywą dla współczesnych bojowych odrzutowców. Zwraca uwagę, że te ostatnie są nie tylko coraz droższe, ale również bardzo podatne na awarie. Dotyczy to szczególnie oprogramowania.

Jako przykład podano porównanie samolotu turbośmigłowego T-6A z nowoczesnym myśliwcem F-22A. Ten pierwszy jest przede wszystkim ponad trzydziestokrotnie tańszy. Ponadto, ze względu na bardziej prostą budowę, w razie usterek możliwa jest jego naprawa w warunkach polowych. Nie wymaga to ściągania licznych specjalistów. Z kolei w walce takie maszyny mogą sprawnie radzić sobie z małymi, manewrowymi oddziałami przeciwnika – także w terenach zabudowanych.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Jak zwraca uwagę Thomas Wassmann, członek zarządu stowarzyszenia pilotów samolotów odrzutowych Bundeswehry, w porównaniu z nowoczesnymi myśliwcami atakującymi cele z prędkością 700-900 km/godz., powolniejszy samolot ma dużo lepsze możliwości śledzenia celu.

Czytaj więcej na Konflikty.pl

Konflikty.pl / Kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz