Żołnierze odchodzą z Wojska Polskiego

W armii służy obecnie 111 tys. 259 żołnierzy zawodowych, to prawie trzystu mniej niż jeszcze rok wcześniej. Ministerstwo Obrony Narodowej pyta odchodzących żołnierzy o powody ich decyzji.

W Wojsku Polskim służby obecnie prawie trzysta osób mniej niż rok wcześniej, jest to 111 tys. 259 żołnierzy zawodowych.

MON przygotował  ankietę, w której pyta odchodzących żołnierzy o powody ich decyzji. Wśród przyczyn wymienione są: obawy o niekorzystne zmiany w sposobie naliczania odprawy mieszkaniowej, obawy o niekorzystne zmiany warunków socjalno-bytowych pełnienia służby wojskowej, złe stosunki z przełożonymi i kolegami, brak możliwości awansu, brak możliwości podnoszenia kwalifikacji, złe warunki służby (przestarzały sprzęt, braki materiałowo-techniczne).

Ankieta ma służyć “badaniu opinii żołnierzy na temat przyczyn składania wypowiedzeń stosunku służbowego zawodowej służby wojskowej”. Odpowiedzi są anonimowe, a raport z badań zawierał będzie wyłącznie zbiorcze zestawienie danych w postaci tabel i wykresów.

Onet cytuje oficera pod warunkiem zachowania anonimowości: “Już teraz w wojsku są takie dziury kadrowe, że głowa boli. Jak jednostka jest ukompletowane na poziomie 70%, to już jest powód do radości. W wielu jednostkach jest znacznie gorzej”. Inne źródło portalu przekonuje: “Armia będzie miała problem, bo żołnierze cały czas odchodzą. Lawina ruszy jak zwykle jesienią. Spodziewamy się, że najwięcej żołnierzy odejdzie w listopadzie”.

Przypomnijmy, że w kwietniu weszła w życie ustawa o obronie ojczyzny. Według jej założeń Wojsko Polskie ma zwiększyć się do 250 tys. żołnierzy zawodowych i 50 tys. żołnierzy obrony terytorialnej. Zwracaliśmy uwagę, że według niedawnej deklaracji szefa resortu obrony, w ciągu ostatnich 6 lat udało się zwiększyć liczebność Wojska Polskiego o 17 tys. Jeśli takie tempo zostałoby utrzymane, osiągnięcie takiej liczby zajęłoby 48 lat.

Kresy.pl/Onet

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply