Premier Mateusz Morawiecki ogłosił zmiany w składzie swojego rządu. Dotyczą one głównie resortów: rolnictwa, klimatu, rozwoju i technologii. Powraca też ministerstwo sportu i turytyki, na czele którego stanie Kamil Bortniczuk, który rozstał się z Porozumieniem Jarosława Gowina i związał się z sojuszniczą wobec obozu rządzącego Partią Republikańską.

Jak oficjalnie ogłosił we wtorek premier Mateusz Morawiecki, z ministerstwa rolnictwa odchodzi dotychczasowy minister Grzegorz Puda. Jego odwołania od pewnego czasu spodziewali się komentatorzy i obserwatorzy polskiej sceny politycznej, zaś znacząca część środowisk rolniczych żądały jego dymisji.

Zobacz: Słoma w drzwiach Ministerstwa Rolnictwa [+VIDEO]

Nowym ministrem rolnictwa zostanie Henryk Kowalczyk, który otrzyma zarazem tekę wicepremiera. Kowalczyk był wcześniej m.in. przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów oraz p.o. ministra skarbu. Rok temu został czasowo zawieszony w prawach członka PiS, po tym, jak złamał dyscyplinę klubową i zagłosował przeciwko tzw. piątce dla zwierząt.

 

Grzegorz Puda pozostanie w rządzie, jako minister Funduszy i Polityki Regionalnej. Zastąpi na tym stanowisku Małgorzatę Jarosińską-Jedynak.

Z rządu odchodzi z kolei dotychczasowy minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka. To między innymi on jest obarczany odpowiedzialnością za sytuację w związku z kopalnią w Turowie. On sam wcześniej zapowiadał swoje odejście, tłumacząc je sytuacją rodzinną. Mówił, że jego bliscy byli poszkodowani podczas jego pracy dla rządu. Unikał odpowiedzi na pytanie, czy sam poprosił o zmianę. Nowym ministrem klimatu zostanie, zgodnie z powszechnymi oczekiwaniami, Anna Moskwa, w latach 2018-2020 wiceminister ds. żeglugi śródlądowej.

Część komentatorów i mediów, m.in. RMF FM zwraca uwagę, że zarówno Kowalczyk, jak i Moskwa są związani z obozem Beaty Szydło. Uważa się ją za rywalkę Morawieckiego, która w ostatnim czasie jest w cichym sojuszu z liderem Solidarnej Polski, ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą.

Morawiecki zapowiedział też, że nastąpi zmiana na stanowisku, które obecnie piastuje on sam, czyli ministra rozwoju i technologii. Zostanie nim Piotr Nowak, w latach 2015-2020 wiceminister finansów. W ostatnim czasie był m.in. doradcą szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Rząd zdecydował też o reaktywacji Ministerstwa Sportu i Turystyki, istniejącego w tej formie w latach 2007-2019, do momentu przekształcenia w Ministerstwo Sportu, które to zostało rok temu zlikwidowane. Na czele resortu sporu i Turystyki stanie Kamil Bortniczuk, były wiceminister funduszy i polityki regionalnej, obecnie związany z lojalną wobec PiS Partią Republikańską. Wcześniej był on czołowym politykiem partii Porozumienie Jarosława Gowina, jednak został z niej wykluczony, m.in. wraz z Adamem Bielanem, w wyniku sporu wewnętrznego o przywództwo.

Przeczytaj: Poseł Porozumienia: popełniliśmy błąd, spanikowaliśmy ws. organizacji tradycyjnych wyborów

Uroczystość wręczenia nominacji ministerialnych ma odbyć się o godz. 17:00 w Pałacu Prezydenckim.

rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply