Zmasowane ataki azerskich dronów w Górskim Karabachu [+VIDEO]

Nagrania publikowane przez Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu wskazują, że strona azerska intensywnie wykorzystuje bezzałogowce do zwalczania armeńskich pojazdów opancerzonych i systemów przeciwlotniczych w Górskim Karabachu.

Jak informowaliśmy wcześniej, armeńskie media i przedstawiciele resortu obrony Armenii informują o kolejnych, licznych przypadkach zestrzelenia dronów bojowych, które mają być masowo wykorzystywane przez stronę azerską. Rzekomo Ormianie zniszczyli już nawet kilkadziesiąt bezzałogowców, wykorzystywanych przez Siły Zbrojne Azerbejdżanu.

Znaczący stopień wykorzystywania podczas konfliktu bezzałogowców przez stronę azerską potwierdzają nagrania, jakie udostępnia i rozpowszechnia Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu. Przedstawiają one ataki przeprowadzane przez azerskie drony, głównie na ormiańskie pojazdy wojskowe. Na jednym z nagrań zarejestrowano zniszczenie wozu transportowo-załadowczego BAZ-5939, będącego częścią samobieżnego przeciwlotniczego zestawu przeciwlotniczego 9K33 Osa, a dalej rozbitą kolumnę armeńskich pojazdów opancerzonych, w tym czołgów (prawdopodobnie T-72) i wozów bojowych BMP-1 i/lub BMP-2, z których część jest zniszczona, a część zapewne porzucona.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kolejne nagranie pokazuje zniszczenie w wyniku precyzyjnych uderzeń z powietrza trzech armeńskich, samobieżnych, rakietowych systemów przeciwlotniczych 9K35 Strieła-10 na okopanych stanowiskach.

Na innym filmie widać dwa armeńskie czołgi (T-72?) i grupę żołnierzy. Jeden z czołgów został trafiony, ale nagranie urywa się, przez co nie sposób określić skuteczności ataku.

Atak na czołgi zarejestrowano też na innym, opublikowanym filmie. Pierwszy, poruszający się czołg po trafieniu najpewniej został całkowicie unieruchomiony, podczas gdy drugi, okopany, został po trafieniu prawdopodobnie skutecznie wyeliminowany.

Kolejne nagranie to kompilacja kilku skutecznych ataków z powietrza, m.in. na stanowisko ogniowe artylerii (zniszczono ciężarówkę z amunicją), zestaw rakietowy 9K33 Osa z pracującą stacją radarową i czołg.

Jeszcze inne nagranie pokazuje atak na pluton armeńskich czołgów, z których jeden został trafiony.

Nagrania wskazują na powszechne wykorzystywanie przez armię Azerbejdżanu bezzałogowców do niszczenia armeńskiego sprzętu wojskowego, głównie pojazdów opancerzonych, systemów przeciwlotniczych oraz zapasów amunicji dla artylerii. Najpewniej dotyczy to dronów produkcji izraelskiej, w typie amunicji krążącej (Heron, Harop, Orbiter-1K, Skystriker), jak również produkowanych przez Turcję dronów zwiadowczo-uderzeniowych Bayraktar TB2.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Siły zbrojne Azerbejdżanu już wcześniej publikowały nagrania, z których wynika, że w trakcie walk zniszczono co najmniej kilka, należących do wojsk Armenii, zestawów przeciwlotniczych Osa.

Zobacz więcej: Górski Karabach: Przy pomocy dronów uderzeniowych zniszczono kilka przeciwlotniczych systemów Osa [+VIDEO/+FOTO]

Przypomnijmy, że zastępca dowódcy Armii Obrony Arcach (Górskiego Karabachu) Artur Sargsyan powiedział, że jak dotąd straty Azerbejdżanu wynoszą ponad 500 ludzi, 17 czołgów, 4 transportery opancerzone, 3 ciężkie opancerzone wozy techniczno-inżynieryjne i 13 dronów. Później Artsrun Hovhannisyan z Ministerstwa Obrony Armenii podał jeszcze większe szacunki strat po stronie Azerów: 790 zabitych i około 1,5 tys. rannych, 137 czołgów i pojazdów opancerzonych, 72 drony, 7 śmigłowców i samolot. Dodajmy, że inne armeńskie serwisy podawały doniesienia o kolejnych, rzekomych zestrzeleniach azerskich dronów, twierdząc przy tym, że liczba takich zniszczonych bezzałogowców sięga już 50 maszyn.

Należy dodać, że resort obrony Armenii opublikował w ostatnim czasie szereg nagrań, przedstawiających ataki na ciężki sprzęt wojskowy Azerbejdżanu. Ofiarami armeńskiej artylerii i przeciwpancernych pocisków kierowanych są zarówno czołgi podstawowe, bojowe wozy rozpoznawcze, jak i wozy zabezpieczenia technicznego.

Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu podaje, że jak dotąd w walkach zginęło lub zostało rannych około 2,3 tys. żołnierzy ormiańskich. Strona azerska oficjalnie twierdzi, że zniszczyła około 130 armeńskich czołgów i pojazdów opancerzonych, ponad 200 jednostek artylerii, liczne systemy rakietowe i granatniki, około 25 systemów obrony przeciwlotniczej (w tym system S-300), sześć stanowisk dowodzenia i obserwacyjnych, a także pięć składów amunicji i około 50 jednostek broni przeciwpancernej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

27 września Azerbejdżan oskarżył Armenię o intensywne ostrzeliwanie pozycji azerbejdżańskiej armii. Z kolei Armenia poinformowała o ofensywie azerbejdżańskich sił zbrojnych w Górskim Karabachu i ostrzale miejscowości w tej republice, w tym jej stolicy – Stepanakertu. Obie strony poinformowały o zabitych i rannych, w tym wśród ludności cywilnej. Władze Armenii wprowadziły stan wojenny, podobną decyzję podjęły władze Republiki Arcachu. Działania wojenne były kontynuowane w poniedziałek i wtorek.

Zobacz także: Papież Franciszek wzywa do przystąpienia do negocjacji między Armenią a Azerbejdżanem

YouTube /mod.gov.az / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz