Kolejny wypadek myśliwca F-35

We wtorek w hrab­stwie Imperial w sta­nie Kalifornia miał miejsce wypadek lotniczy. Rozbił się wielozadaniowy samo­lot bojo­wy Lockheed Martin F‑35B Lightning II, a także trans­por­towo-tan­ku­ją­cy KC-130J Super Hercules.

Informacje podane przez US Marine Corps wskazują, że F-35B nawiązał w powietrzu kontakt z KC-130J Super Hercules podczas operacji tankowania, w wyniku czego myśliwiec rozbił się – podaje portal “Stars and Stripes”. Do zdarzenia doszło około godziny 16:00 we wtorek w hrab­stwie Imperial w sta­nie Kalifornia.

Pilot myśliwca zdążył się bezpiecznie katapultować.

Samolot KC-130J Super Hercules dał radę bezpiecznie wylądować w polu w pobliżu lot­ni­ska Jacqueline Cochran Regional Airport.

Czytamy, że trwa badanie dokładnych przyczyn wypadku.

Zobacz także: Dlaczego Pentagon ograniczył F-35 możliwości lotów ponaddźwiękowych?

Był to kolejny incydent z udziałem myśliwca F-35 w ostatnim czasie.

Na początku czerwca bieżącego roku miało miejsce zdarzenie z udziałem wie­lo­za­da­nio­wego samo­lo­tu bojo­wego Lockheed Martin F‑35A Lightning II. Po zakończeniu rutynowego lotu szkoleniowego, podczas lądowania w bazie lotniczej Hill w stanie Utah, po przyziemieniu nieoczekiwanie zło­żyła się jedna z goleni pod­wo­zia. Pilot z 388. Skrzydła Myśliwskiego zdołał samodzielnie opuścić samolot i trafił na badania lekarskie. 

20 maja br. samolot F-35A Lightning II przydzielony do 58. Eskadry Myśliwców rozbił się podczas lądowania w Eglin na Florydzie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: F-35 “Błyskawica II” znów ma problem z błyskawicami 

W styczniu bieżącego roku agencja Bloomberg dotarła do raportu biura testowego Pentagonu dotyczącego usterek w myśliwcach F-35. Raport sugerował, że samoloty te w samym oprogramowaniu mają ponad 800 wad.

Ta sama agencja prasowa informowała w pierwszej połowie września, że według nie­za­leż­nego wewnętrz­nego audytu, który został wykonany w Pentagonie, wydatki na pro­gram F‑35 na najbliższe pięć lat zostały niedoszacowane co najmniej o 10 mld dolarów. Kosztorys przewidywał, że program miałby w tym czasie pochłonąć 78 mld zaś okazuje się, że będzie potrzeba 88 mld dolarów.

stripes.com / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. SzympanidesMakakikopulos
    SzympanidesMakakikopulos :

    Jaki problem? Brakuje 10-15 mld dolców – Włatcy POlin dorzucą prze(d)płacając za złom który na Polskim polu walki kompletnie nie zda egzaminu… Najwazniejsze że polityka “boso, ale w ostrogach” ma się coraz lepiej no i ukryta spłata uroszczeń ACT 447 dżast/szast/prast/chlast/tak wycisną 7ydzi miliardy z POlin wsi i miast…