We wtorek w Warszawie zmarł prof. Jacek Wilczur, żołnierz i egzekutor AK w Górach Świętokrzyskich, historyk, prawnik i politolog, członek Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i badacz martyrologii Kresów. Miał 93 lata.

Profesor Jacek Wilczur urodził się 25 grudnia 1925 roku we Lwowie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem, jednym z najmłodszych, Zgrupowań Partyzanckich Kedywu Armii Krajowej w okręgu radomsko-kielieckim „Jodła”. Walczył w Górach Świętokrzyskich pod dowództwem Jana Piwnika ps. „Ponury”. Był też żołnierzem Oddziału Specjalnego Batalionów Chłopskich.

W wieku 16 lat został na własną prośbę wcielony do grupy egzekucyjnej. Wcześniej Niemcy i ukraińscy policjanci wymordowali jego rodzinę; w swoich zapiskach opisywał zbrodnie Niemców i ukraińskich nacjonalistów we Lwowie, mordy na Żydach i Polakach. Wykonywał wyroki śmierci sądów podziemnych na Niemcach – nazistach, a także kolaborantach oraz pospolitych przestępcach. W bezpośrednich starciach z Niemcami został dwukrotnie ranny. Również dwukrotnie został odznaczony Krzyżem Walecznych. Dwa razy został też skazany na karę śmierci, trafiając do celi śmierci.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po wojnie ukończył studia z zakresu historii i prawa, uzyskał doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przez wiele lat pracował w Głównej Komisji Badań Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. W latach sześćdziesiątych eksplorował poniemiecki, podziemny kompleks „Riese” w Górach Sowich na Dolnym Śląsku, a także brał udział w poszukiwaniu Bursztynowej Komnaty, zrabowanej przez Niemców.

Prof. Wilczur był autorem licznych publikacji dotyczących zbrodni hitlerowskich, zagłady Polaków i Żydów, losów więźniów i jeńców w niemieckich obozach, a także zbrodni ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Napisał ponad 30 książek, a także około 2 tys. artykułów prasowych. Był również znawcą ideologii Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów oraz zbrodni dokonanych przez ukraińskich nacjonalistów i ukraińskie formacje w służbie III Rzeszy, a także litewskich i łotewskich zbrodniarzy wojennych.

Profesor przyczynił się też do oskarżenia i skazania na śmierć w Jerozolimie w 1988 roku ukraińskiego zbrodniarza wojennego Iwana Demianiuka, zwanego Iwanem Groźnym. Był on członkiem utworzonej przez Niemców ukraińskiej policji i strażnikiem w obozach koncentracyjnych, m.in. w Trawnikach, Sobiborze i Treblince, obsługując komory gazowe.

W czasie ostatniego Euromajdanu na Ukrainie i po nim, przestrzegał przed coraz mocniej dochodzącymi do głosu  spadkobiercami Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Prof. Jacek Wilczur zmarł we wtorek 25 września 2018 roku w Warszawie w wieku 93 lat.

„Rzeczpospolita” / Kresy.pl

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz