Polscy żołnierze otrzymali kolejne samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD. Tym razem trafiły one do 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej.

W środę ministerstwo obrony oficjalnie poinformowało, że trzy pierwsze przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD trafiły tego samego dnia do nowo formowanego dywizjonu przeciwlotniczego wchodzącego w skład 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej. Brygada ta jest częścią 18. Dywizji Zmechanizowanej, czyli tzw. „Żelaznej Dywizji”.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poinformowano również, że dostawa kolejnych zestawów Poprad zaplanowana jest w przyszłym roku.

To już kolejna dostawa systemów POPRAD dla Wojska Polskiego w tym roku. Przypomnijmy, że w maju bieżącego roku dwa egzemplarze pojazdu opuściły zakłady PIT-Radwar S.A. i dotarły do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Później, jak pisaliśmy, pod koniec czerwca dziewięć Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Poprad dotarło do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej. Pod koniec sierpnia dwa zestawy POPRAD zostały przekazane do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Wówczas informowano, że w 2020 r. do jednostek wojskowych trafią łącznie 24 egzemplarze zestawu POPRAD, w tym dwa to zmodernizowane modele z partii wdrożeniowej. Dotąd polscy żołnierze otrzymali zatem około 13 zestawów. Zgodnie z umową Siły Zbrojne RP w latach 2018-2021 otrzymają 79 pojazdów.

Spółka PIT-Radwar S.A. oficjalnie podaje, że Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD jest przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. SPZR POPRAD może być stosowany także do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań, oraz lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.

Podstawowe funkcje SPZR POPRAD realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą, która posiada napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker).

Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, które są przekazywane kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji oraz orientowania, a także urządzenie zapytujące „swój-obcy”. Zestaw jest montowany standardowo na podwoziu samochodu ŻUBR-P.

MON / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz