Kolejne zestawy POPRAD trafiły do Sił Zbrojnych RP

Kolejne Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Poprad dotarły do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Warszawska spółka PIT-Radwar poinformowała we wtorek, że przekazała wojsku 9 przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad z liczącej 24 egzemplarze partii przewidzianej na 2020 rok.

„Spółka PIT-Radwar przekazała wojsku 9 z 24 zestawów rakietowych Poprad z partii przewidzianej na 2020 rok. Docelowo na uzbrojenie Sił Zbrojnych trafi łącznie 79 Popradów” – czytamy we wpisie na profilu Polskiej Grupy Zbrojeniowej (do której należy PIT-Radwar) na Twitterze. Dodano też, że „zamówienie jest realizowane zgodnie z planem”.

Przekazanie siedmiu przeciwlotniczych zestawów rakietowych Poprad żołnierzom 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej miało miejsce w poniedziałek. W zorganizowanym z tej okazji wydarzeniu uczestniczył minister obrony, Mariusz Błaszczak.

Przypomnijmy, że niespełna miesiąc temu dwa Samobieżne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe POPRAD opuściły zakłady PIT-Radwar S.A. i dotarły do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

W ubiegłym roku szef MON przekazał 9 takich zestawów 15. Gołdapskiemu Pułkowi Przeciwlotniczemu. Obie jednostki, giżycka i gołdapaska, działają w strukturach 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Ponadto, systemy Poprad trafiły też do 8 Pułku w Koszalinie (podległego 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej) oraz do 4 Pułku w Zielonej Górze (podległego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej), a także do 21 Brygady Strzelców Podhalańskich.

Na bieżący rok przewidziana jest dostawa łącznie 24 pojazdów zaopatrzonych w wyrzutnie spośród 77 planowanych egzemplarzy seryjnych, które zostały  zamówione w grudniu 2015 roku za kwotę 1,083 mld PLN.

Zestawy POPRAD były dostarczane dla Wojska Polskiego seryjnie od 2018 roku. Pododdziały wojsk obrony przeciwlotniczej Wojsk Lądowych odebrały już 36 egzemplarzy.

Jak czytamy na stronie spółki PIT-Radwar S.A., Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD jest przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. SPZR POPRAD może być stosowany także do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań, oraz lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.

Podstawowe funkcje SPZR POPRAD realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą, która posiada napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker).

Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, które są przekazywane kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji oraz orientowania, a także urządzenie zapytujące „swój-obcy”. Zestaw jest montowany standardowo na podwoziu samochodu ŻUBR-P.

twitter / RIRM / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply