Dwa pierwsze samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe POPRAD zostały przekazane do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej – poinformował resort obrony w środę.

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało w środę, że do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przekazane zostały pierwsze egzemplarze samobieżnych zestawów rakietowych POPRAD. “Do 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej przekazane zostały 2 pierwsze samobieżne przeciwlotnicze zestawy rakietowe” – czytamy w komunikacie resortu.

Czytamy, że w 2020 r. do jednostek wojskowych trafią łącznie 24 egzemplarze zestawu POPRAD. Zgodnie z umową Siły Zbrojne RP w latach 2018-2021 otrzymają 79 pojazdów.

Jak pisaliśmy, pod koniec czerwca 9 Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych Poprad dotarło do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Przypomnijmy, że w maju bieżącego roku dwa egzemplarze pojazdu opuściły zakłady PIT-Radwar S.A. i dotarły do 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak czytamy na stronie spółki PIT-Radwar S.A., Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD jest przeznaczony do wykrywania, rozpoznania i niszczenia celów powietrznych na bliskich odległościach i małych wysokościach przy użyciu samonaprowadzających się pocisków rakietowych bliskiego zasięgu. SPZR POPRAD może być stosowany także do osłony kolumn wojsk, miejsc postoju, stanowisk dowodzenia i zgrupowań, oraz lotnisk, portów, zakładów przemysłowych, węzłów komunikacyjnych itp. przed uderzeniami środków napadu powietrznego.

Podstawowe funkcje SPZR POPRAD realizowane są przez zintegrowaną głowicę śledząco-celowniczą, która posiada napędy o wysokiej dynamice i dokładności. Zestaw sensorów elektrooptycznych (kamera termalna, kamera światła dziennego i dalmierz laserowy) współpracuje z układem automatycznego śledzenia celu (wideotraker).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Wskazanie celów odbywa się za pośrednictwem danych, które są przekazywane kanałem cyfrowym z systemu zautomatyzowanego kierowania obroną przeciwlotniczą lub jest realizowane w sposób autonomiczny. W skład zestawu wchodzi komputer kierowania ogniem, system nawigacji oraz orientowania, a także urządzenie zapytujące „swój-obcy”.
Zestaw jest montowany standardowo na podwoziu samochodu ŻUBR-P.

Zobacz także: Polska firma realizuje kontrakt na anteny IFF dla Patriotów

twitter.com / pitradwar.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply