Zełenski: Przygotujemy nową kontrofensywę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że w 2024 roku Kijów planuje nie tylko obronę, ale także przygotowanie nowej kontrofensywy.

Takie stwierdzenie padło w wywiadzie dla Fox News, którego ukraiński prezydent udzielił w pobliżu linii frontu.

Zełenski podkreślił, że w konfrontacji z takim krajem jak Rosja nawet obrona jest poważnym wyzwaniem.

Ukraiński prezydent podkreślił, że gwałtowne decyzje mogą doprowadzić do utraty żołnierzy, a dowództwo musi myśleć o ich życiu. Jednocześnie zapowiedział dla Rosjan “niespodzianki” na Morzu Czarnym.

“Ważne jest południe. Bardzo ważna jest także obrona wschodu, gdzie jest ponad 200 000 żołnierzy. Oczywiście przygotujemy nową kontrofensywę, nową operację. Nie mówię, że będziemy po prostu biernie czekać. To zależy od wielu rzeczy” – powiedział Zełenski.

Na pytanie, czy poprzednia kontrofensywa zakończyłaby się sukcesem, gdyby Ukraina otrzymała na czas niezbędną broń, Zełenski poprosił, aby nie rozmawiać o przeszłości, ale potwierdził, że Ukraina potrzebuje systemów Patriot do ochrony nieba, systemów dalekiego zasięgu itd. – i rozmawia się o tym z partnerami, zwłaszcza z USA.

CZYTAJ TAKŻE: The Guardian: Tylko 10% mieszkańców UE wierzy w zwycięstwo Ukrainy

Jak podał „Washington Post”,  USA opracowują nową strategię pomocy dla Ukrainy, która ma koncentrować się nie na odzyskiwaniu zajętych przez Rosję terytoriów, lecz na wsparciu w odpieraniu rosyjskich ataków.  Długoterminowym celem tej strategii ma być wzmocnienie Sił Zbrojnych Ukrainy i gospodarki tego państwa.

Wysoki rangą urzędnik amerykańskiego rządu powiedział „WaPo”, że docelowo Ukraina powinna być w stanie utrzymać swoje pozycje na froncie. Jednocześnie, kraj powinien zostać „przestawiony na inne tory”, żeby przed końcem tego roku był silniejszy. Państwo ukraińskie miałoby też znaleźć się na „bardziej zrównoważonej ścieżce”.

Gazeta pisze, że amerykański plan jest elementem wielostronnych starań grupy blisko 30 państw, by zaoferować Ukrainie bezpieczeństwo i wsparcie gospodarcze w długim okresie. Wynika to „z konieczności, w związku z rozczarowującymi rezultatami ubiegłorocznej kontrofensywy i z przekonania, że podobne wysiłki w tym roku przyniosłyby takie same rezultaty”. Ma to być też „demonstracja trwałej determinacji względem rosyjskiego prezydenta Władimira Putina”.

Przypomnijmy, że w grudniu ub. roku „The New York Times” pisał, że USA i Ukraina szukają nowej strategii po fiasku ukraińskiej kontrofensywy. Amerykanie intensyfikowali też bezpośrednie doradztwo wojskowe udzielane Ukrainie, wysyłając do Kijowa trzygwiazdkowego generała.

Według „NYT”, Amerykanie nalegają na zmianie strategii na obronną. Ukraina miałaby teraz skoncentrować się na utrzymaniu takiego terytorium, jakie obecnie kontroluje. Ma się okopać i umocnić, a w ciągu 2024 roku wzmocnić swoje zapasy i rezerwy wojskowe, by w dużej części już samodzielnie odeprzeć rosyjskie ataki. Miałoby to skłonić Moskwę do uznania, że dalsza ofensywa jest zupełnie nieopłacalna i przystąpienia do negocjacji pokojowych pod koniec przyszłego roku lub na początku 2025 roku.

Jednak Ukraińcy są innego zdania. Chcą dalej atakować, na lądzie lub z użyciem rakiet dalekiego zasięgu, w nadziei na to, że świat znów skupi swoją uwagę na Ukrainie. Opracowują strategie oparte na ich udanych atakach na rosyjskie tyły m.in. na Krymie, żeby osłabić rosyjskie zaplecze wojskowe i produkcyjne. Według byłego wysokiego rangą ukraińskiego wojskowego, nowy plan jest „bardzo śmiały”. Zdaniem amerykańskich urzędników, wielu ukraińskich dygnitarzy zupełnie nie zdaje sobie sprawy, jak niepewne jest dalsze finansowanie na dużą skalę ze strony USA. Uważają, że ukraińscy przywódcy polityczni i wojskowe mają „nierealne oczekiwania”, na przykład prosząc o miliony sztuk amunicji z zachodnich zapasów, które nie istnieją.

CZYTAJ TAKŻE: ISW: Rosja zapowiada integrację okupowanych terenów w ciągu 6 lat

Kresy.pl / foxnews.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply