Zełenski o wniosku ws. rezygnacji szefa swojej kancelarii: wszyscy moi ludzie takie napisali

Wszyscy kluczowi ludzie, którzy wraz ze mną objęli stanowiska, mają napisane podania o zwolnienie. Jeśli w jakimś momencie okaże się, że ktoś nie radzi sobie z zadaniami, to odejdzie – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, tłumacząc sprawę ujawnionego w mediach wniosku o rezygnację szefa swojej kancelarii.

Jak informowaliśmy, w czwartek ukraińska stacja 24TV podała, że Andrij Bohdan, szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i jego bliski współpracownik, złożył rezygnację ze stanowiska. 24TV zamieściła zdjęcie podania o zwolnienie ze stanowiska w trybie natychmiastowym, rzekomo napisane przez Bohdana – odręcznie i na zwykłej kartce papieru. Inni wysocy rangą urzędnicy administracji prezydenta mówili, że nic im o tym nie wiadomo i twierdzili, że to „bzdury”. Informację powtarzały kolejne, czołowe ukraińskie media, przy czym zwracano uwagę, że z samym Bohdanem nie udało się skontaktować. Biuro prasowe administracji prezydenta Ukrainy nie chciało komentować „plotek”.

W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odniósł się do tej sprawy przy okazji rozmowy z dziennikarzami podczas swojej wizyty w Stanisławowie (ob. Iwano-Frankiwsku). Wraz z nim był obecny sam Andrij Bohdan. Ukraiński prezydent potwierdził, że wniosek Bohdana o rezygnację istnieje, ale powiedział, że takie oświadczenia napisali wszyscy, którzy objęli posady na kluczowych stanowiskach w jego administracji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

– My nie trzymamy się władzy – zaczął mówić Zełenski. W tym momencie znajdujący się za nim Bohdan zaczął coś mówić, ale prezydent żartobliwie prosił go o cierpliwość. – Poczekajcie, Panie Bohdan. Najpierw jak powiem, a potem wy będziecie mówić.

– My, wszyscy kluczowi ludzie, którzy ze mną przyszli [rządzić – red.], uzgodniliśmy od początku, że napiszemy podania o zwolnienie – kontynuował Zełenski. – Jeśli społeczeństwo lub prezydent odczuje, że ta czy inna osoba nie może poradzić sobie z zadaniami postawionymi przez Ukrainę, to w obojętnie którym momencie taka osoba, nie trzymając się stołka, [bo] wniosek już jest, odejdzie [dosł. „pójdzie w odstawkę” – red.] – powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że może w razie potrzeby upublicznić wszystkie podobne podania o zwolnienie od członków swojej „drużyny”.

Zełenski zaznaczył, że nie podpisał wniosku o zwolnienie Bohdana ze stanowiska, przy może to zrobić w każdym momencie w odniesieniu do któregokolwiek ze swoich współpracowników. – Wszyscy już na początku pracy napisali takie oświadczenia.

Według stacji Hromadśke, sam Andrij Bohdan napisał na portalu społecznościowym, że wszyscy ludzie z „drużyny Zełenskiego” napisali takie pisma. „Wszyscy napisaliśmy podania o zwolnienie. Nie trzymamy się się stołków!” – cytuje jego wpis Hromadske.

Portal LIGA.net powołując się na własne źródła pisał z kolei, że zwolnienie Bohdana ze stanowiska rzekomo było warunkiem strony amerykańskiej odnośnie możliwości spotkania ukraińskiego prezydenta z Donaldem Trumpem. Tłem sprawy miało być też prowadzone w Stanach Zjednoczonych śledztwo przeciwko Ihorowi Kołomojskiemu. Ten jeden z największych ukraińskich oligarchów jest powiązany z Zełenskim, a Bohdan był wcześniej jego prawnikiem. Podobnie sugerował również dziennikarz i były deputowany ukraińskiego parlamentu Serhij Łeszczenko, początkowo związany z Blokiem Petra Poroszenki, a później z obozem Micheila Saakaszwiliego.

hromadske.ua / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz