Zełenski: jesteśmy gotowi do kontrofensywy

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina jest gotowa do kontrofensywy. Dodał jednak, że proces ten zajmie czas i będzie miał wysoką cenę.

W rozmowie z dziennikiem „The Wall Street Jounral” prezydent Ukrainy powiedział, że jego kraj jest gotów do przeprowadzenia zapowiadanej od dawna kontrofensywy i wierzy w jej pochodzenie.

Głęboko wierzymy, że nam się uda. Nie wiem, jak długo to [kontrofensywa – red.] potrwa. Szczerze mówiąc, może to potoczyć się na różne sposoby, zupełnie różne. Ale zrobimy to, jesteśmy gotowi” – oświadczył Zełenski. Przyznał zarazem, że Rosja w rejonie linii frontu Rosja ma przewagę w powietrzu i przy braku odpowiednio potężnej broni, zginie wielka liczba żołnierzy.

Chcielibyśmy mieć pewne rzeczy, ale nie możemy czekać miesiącami” – powiedział ukraiński prezydent. Dodał, że Ukraina będzie potrzebowała dodatkowych baterii rakiet Patriot do ochrony swoich miast oraz wojsk na froncie. Przyznał, że chciałby mieć ich 50. Tłumaczył to tym, że systemy te są w stanie przechwycić określony typ rosyjskich rakiet.

W wywiadzie prezydent Ukrainy wyraził zaniepokojenie zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych. Rząd prezydenta Joe Bidena udzielał Ukrainie bezprecedensowego wsparcia od początku rosyjskiej inwazji, ale nie jest jasne, co będzie po wyborach.

W takiej sytuacji jak ta, kiedy jest wsparcie, boisz się zmian. A szczerze mówiąc, kiedy wspominasz o zmianie administracji, czuję to samo, co wszyscy: chcesz zmian na lepsze, ale może być też odwrotnie” – przyznał Zełenski.

Jak pisaliśmy, miesiąc temu, na początku maja, prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina potrzebuje więcej czasu, by rozpocząć swoją zapowiadaną kontrofensywę. Tłumaczył, że ukraińska armia czeka jeszcze na kolejne dostawy sprzętu.

Z kolei w ubiegłym tygodniu doradca Biura Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak oświadczył w wywiadzie dla włoskiej stacji, że ukraińska kontrofensywa zaczęła się i trwa już od kilku dni.

Premier Węgier Viktor Orbán ostrzegł w piątek, że planowana przez Ukraińców kontrofensywa może skończyć się dla ukraińskiej armii poważnymi stratami. Wezwał Kijów do rozpoczęcia negocjacji z Rosjanami. Słowa węgierskiego premiera wywołały reakcję MSZ Ukrainy.

WSJ / Ukrinform / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply