Według doradcy Biura Prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolaka, ukraińska kontrofensywa trwa już od kilku dni.

W tym tygodniu doradca prezydenta Ukrainy, Mychajło Podolak, udzielił wywiadu włoskiej stacji telewizyjnej RAI. Podczas rozmowy oświadczył, że zapowiadana od miesięcy wiosenna ukraińska kontrofensywa już się rozpoczęła.

Kontrofensywa trwa już od kilku dni” – powiedział Podolak, cytowany przez kanał RAI. Dodał, że front rozciąga się na długości 1500 km, ale „pojedyncze operacje już się rozpoczęły”.

Doradca prezydenta Ukrainy zapewniał też, że Ukraina nie planuje użyć broni, dostarczonej przez sojuszników, do przeprowadzania ataków na terytorium Rosji. Oświadczył zarazem, że Ukraińcy będą używać jej na „terytoriach okupowanych przez Rosję, włącznie z Krymem i Donbasem”.

Mamy rakiety dalekiego zasięgu Storm Shadow, Leopardy, systemy przeciwrakietowe, które dały nam Francja i Włochy” – mówił Podolak. Wyraził też przekonanie, że Ukraina otrzyma myśliwce F-16, które umożliwią jej zamknięcie przestrzeni powietrznej.

Paradoks polega na tym, że gdybyśmy mieli je rok temu, wojna już by się skończyła” – oświadczył doradca ukraińskiego prezydenta, cytowany przez RAI.

Przeczytaj: Politico: Ukraina ukrywa przed sojusznikami szczegóły kontrofensywy

Jak pisaliśmy, niespełna dwa tygodnie temu stacja CNN podała, że wysoki rangą urzędnik resortu obrony USA powiedział, iż siły ukraińskie rozpoczęły operacje „przygotowawcze” przed oczekiwaną od miesięcy dużą kontrofensywą przeciwko siłom rosyjskim.

rainews.it / meduza.io / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz