CNN: Ukraina rozpoczęła operacje przygotowawcze przed kontrofensywą

Jak podaje CNN, wysoki rangą urzędnik resortu obrony USA powiedział, że siły ukraińskie rozpoczęły operacje „przygotowawcze” przed oczekiwaną od miesięcy dużą kontrofensywą przeciwko siłom rosyjskim.

Działania przygotowawcze, które mają już prowadzić Ukraińcy, polegają m.in. na atakowaniu takich celów, jak magazyny broni i kwatery dowodzenia sił rosyjskich, a także pojazdów opancerzonych i systemów artyleryjskich, zapewne w zgrupowaniach. Ma to umożliwić przygotowanie pola walki dla oddziałów, które wezmą udział w ataku. Zaznaczono, że to standardowa taktyka, stosowana przed dużymi operacjami sił połączonych.

CNN przypomina, że tego rodzaju operacje w ubiegłym roku poprzedzały ukraińską ofensywę na południu i na północnym-wschodzie. Zdaniem źródła stacji, mogą one trwać wiele dni, nim ruszy właściwa ofensywa.

Przypomnijmy, że w czwartek prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że Ukraina potrzebuje więcej czasu, by rozpocząć swoją zapowiadaną kontrofensywę. Tłumaczył, że ukraińska armia czeka jeszcze na kolejne dostawy sprzętu.

Jednak tego samego dnia na rosyjskich kanałach w serwisie Telegram pojawiły się doniesienia blogerów wojskowych (miliblogerów) o intensyfikacji walk i postępach sił ukraińskich w różnych sektorach frontu. Dotyczyły one m.in. rejonu Bachmutu, Sołedaru i obszarów na północ od Charkowa. Pojawiały się twierdzenia, iż najwyraźniej rozpoczyna się ukraińska kontrofensywa.

Rosyjski resort obrony zdementował doniesienia o eskalacji w różnych częściach frontu, potwierdzając zarazem lokalną ofensywę Sił Zbrojnych Ukrainy pod Bachmutem, gdzie według części relacji doszło do lokalnego przełamania rosyjskich linii. Strona ukraińska dość oszczędnie informowała o wznowieniu walk w okolicach miasta, twierdząc zarazem, że pewne kontrataki zakończyły się powodzeniem.

Według relacji ze źródeł rosyjskich, Rosjanie kontynuują ataki, dążąc do wyparcia sił ukraińskich z z ostatniego przyczółka w południowo-zachodnim Bachmucie i próbując zająć okrążoną z trzech stron Awdijiwkę.

CNN / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply