Straż Graniczna poinformowała w sobotę o zatrzymaniu pięciu przemytników nielegalnych imigrantów: trzech obywateli Ukrainy, Białorusina i Polaka.

W sobotnim komunikacie Straż Graniczna poinformowała, że poprzedniej doby 81 osób usiłowało nielegalnie przedostać się z Białorusi do Polski. Najwięcej prób – 27 – miało miejsce na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Mielniku. Zatrzymano także 5 „kurierów”, którzy brali udział w przemycie nielegalnych imigrantów.

Dzień wcześniej odnotowano 92 próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymano również jednego kuriera.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz