Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej odnotowali wczoraj (16 marca br.) 92 próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. Zatrzymano również jednego kuriera.

Egipt, Afganistan, Iran, Syria, Indie, Maroko, Sudan, Etiopia i Erytrea – obywatele tych państw podjęli wczoraj próbę nielegalnego przedostania się na terytorium Polski. Cudzoziemcy ujawnieni zostali przez patrole z Placówek SG w Dubiczach Cerkiewnych, Krynkach, Bobrownikach, Narewce, Czeremsze, Kuźnicy, Białowieży i Mielniku. 21 Egipcjan nielegalnie przekroczyło granicę polsko-białoruską wykorzystując tory kolejowe w rejonie Kuźnicy. Zostali podwiezieni w to miejsce przez służby białoruskie. Z kolei na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Krynkach 14 Syryjczyków aby dostać się na terytorium naszego kraju pokonało rzekę graniczną Świsłocz przy użyciu pontonu.

Funkcjonariusze z Placówki SG w Bobrownikach zatrzymali również jednego kuriera. W rejonie miejscowości Waliły Stacja przystąpili do kontroli osobowego peugeota. Okazało się, iż obywatel Ukrainy zmierzał w rejon granicy państwowej odebrać grupę migrantów, którzy nielegalnie dostali się na terytorium Polski.

Straż Graniczna poinformowała w środę o zatrzymaniach organizatorów nielegalnej imigracji, którzy zostali zatrzymani w ciągu ostatnich dwóch tygodni. SG podaje, że 6 osób to obywatele Ukrainy (w wieku od 20 do 45 lat), a pozostałe 4 to obywatele Polski (w wieku od 22 do 32 lat). Postawiono im zarzuty organizowania nielegalnego przekraczania granicy państwa, za co grozi im do 8 lat pozbawienia wolności. Zatrzymania przeprowadzono na terenie województw łódzkiego, lubelskiego, podlaskiego i mazowieckiego. Jedna osoba została zatrzymana na terenie Niemiec, a następnie przekazana polskim służbom.

“Osoby te zajmowały się między innymi wyszukiwaniem kurierów, którzy mieli odbierać cudzoziemców spod granicy polsko-białoruskiej i przewozić dalej w głąb Europy Zachodniej. Organizatorzy uzyskiwali w ten sposób znaczne zyski z procederu ponieważ (wg. ustaleń funkcjonariuszy) stawki za przewóz migrantów wahają się od 200 do 1000 euro za osobę” – informuje Straż Graniczna.

W stosunku do 6 mężczyzn (5 obywateli Ukrainy i obywatela Polski) zostały zastosowane środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Dozór policyjny otrzymało z kolei 3 Polaków i obywatelka Ukrainy.

Śledztwa mają charakter rozwojowy. Planowane są zatrzymania kolejnych osób zaangażowanych w nielegalny proceder – podkreśla SG.

Od początku 2023 r. funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali już 122 osoby zaangażowane w organizowanie nielegalnego przekraczania granicy. Na odcinku białoruskim – 115, na odcinku litewskim – 7.   W 2022 r.  zatrzymano 507 osób (362 – na odcinku białoruskim, 145 – na odcinku litewskim).

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowili 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych było najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply