Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali kolejnych Ukraińców przemycających imigrantów.
Wczoraj w okolicach Mielnika i Dubicz Cerkiewnych zatrzymano również dwóch przemytników imigrantów. Obywatele Ukrainy usiłowali przewieźć swoimi autami w głąb Europy Zachodniej 8 obywateli Indii i 2 Etiopczyków, którzy uprzednio nielegalnie przekroczyli polsko-białoruską granicę.
Kierowcy usłyszeli zarzuty za pomocnictwo w organizowaniu przekraczania granicy naszego państwa wbrew obowiązującym przepisom.
Ponadto 22 czerwca br. odnotowano 152 próby nielegalnego przedostania się na terytorium Polski.
W okolicach Płaskiej 9 cudzoziemców pochodzących z Togo i Tadżykistanu przedostało się przez rzekę graniczną Wołkuszanka. Zdarzenia związane z nielegalną migracją odnotowane zostały też na odcinkach służbowej odpowiedzialności Placówek SG w Narewce, Mielniku, Białowieży, Dubiczach Cerkiewnych i Czeremsze. Wbrew przepisom polsko-białoruską granicę usiłowali pokonać obywatele Indii, Afganistanu, Syrii, Egiptu, Iranu, Etiopii, Iraku i Somalii.
Straż Graniczna niemal codziennie informuje o zatrzymaniach „kurierów”, którzy przewożą nielegalnych imigrantów przez terytorium RP. Wśród przemytników zdecydowanie dominują obcokrajowcy. „W 2022 r. przy granicy polsko-białoruskiej zatrzymano 401 organizatorów nielegalnego przekroczenia granic, a przy granicy polsko-litewskiej – 145 (dot. migrantów, którzy z Białorusi dostali się nielegalnie na Litwę, a później dalej próbowali przez Polskę dostać się do innych krajów Europy Zachodniej), czyli łącznie 546 osób – wśród nich było 51 Polaków” – poinformowała portal Kresy.pl Straż Graniczna. Oznacza to, że cudzoziemcy stanowili w ubiegłym roku 90 proc. przemytników.
Portal Kresy.pl zapytał także Straż Graniczną o ilości przedstawicieli poszczególnych narodowości wśród zatrzymanych w związku z art. 264. § 3. kodeksu karnego.
Z przesłanej w tym tygodniu odpowiedzi Straży Granicznej wynika, że w ubiegłym roku w procederze przemytu nielegalnych imigrantów dominowali Ukraińcy (231 zatrzymanych) oraz Gruzini (61). Na trzecim miejscu wśród obcokrajowców uplasowali się Białorusini (42). W dalszej kolejności obywatele Mołdawii (21), Uzbekistanu (19), Syrii (12), Rosji (11) i Turkmenistanu (10).
Odnotowano także pojedyncze przypadki zatrzymań pod opisywanym zarzutem obywateli kilkudziesięciu innych państw.
Także w 2021 roku 90 proc. osób zatrzymanych za przemyt nielegalnych imigrantów stanowili cudzoziemcy. Zwracaliśmy uwagę, że wówczas w statystykach SG dominowali także obywatele Ukrainy i Gruzji. Dane z grudnia 2021 roku wskazywały jednak mniejszą łączną liczbę zatrzymanych przemytników – 355.
Wśród osób poszukiwanych w 2021 roku przez policję na podstawie artykułu 264 § 3 kodeksu karnego (organizowanie nielegalnej imigracji) także zdecydowanie dominowali obcokrajowcy. Stanowili wówczas prawie 70 proc. poszukiwanych w związku ze wspomnianym artykułem.
Kresy.pl / strazgraniczna.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!