Wilno: sukces AWPL-ZChR w walce o polskie szkoły

Dwie polskie szkoły w Wilnie uzyskały status tzw. długich gimnazjów i będą mogły prowadzić nauczanie od klasy 1 do 12. Stało się tak dzięki staraniom i determinacji partii Polaków z Litwy.

Po trwającej kilka miesięcy batalii, w środę na posiedzeniu wileńskiej rady miasta przyjęto stosowne uchwały w tej sprawie. Z propozycją nadania statusu długich gimnazjów dwóm polskim szkołom, im. Adama Mickiewicza i im. Szymona Konarskiego, wystąpiła frakcja Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR). Za propozycją zagłosowało 29 radnych, a 4 wstrzymało się od głosu. Wymagana większość wynosiła 17 głosów.

Ponadto, dzięki staraniom przedstawicieli AWPL-ZChR możliwość przyjmowania uczniów od klasy 1 do 12 uzyskały nie tylko dwie szkoły polskie, ale też rosyjska im. Aleksandra Puszkina i litewska w Fabianiszkach.

Jak informowaliśmy wcześniej, litewskie władze blokowały nabór młodszych klas w polskiej szkole w Wilnie.  Władze Wilna podjęły decyzję zakazującą polskiemu Gimnazjum Adama Mickiewicza kompletowania piątych klas mimo, że jeszcze pod koniec maja sugerowano taką możliwość.

Sukces polskiego szkolnictwa

W rozmowie z portalem L24.lt radna AWPL-ZChREdyta Tamošiūnaitė nie kryła zadowolenia z dzisiejszego sukcesu. Przyznała zarazem, że jest to efekt wytrwałej i trudnej pracy radnych tego ugrupowania.

– Cieszę się, że społeczności szkół zdegradowanych w 2015 roku przez konserwatystów były zdeterminowane, wytrwałe, zachowały optymizm i wiarę – to wszystko poskutkowało – powiedziała Tamošiūnaitė. – My, jako radni, cieszymy się z kolei z tego, że udało nam się przekonać radnych z innych frakcji – była to długa i wytrwała praca. Dzisiejsza wygrana jest kolejnym dowodem na to, że nigdy nie należy opuszczać rąk.

Radna zaznaczyła, że rzeczone szkoły oferują wysoką jakość nauczania i mogą pochwalić się długimi tradycjami.

– Ważna i dobra wiadomość dla polskiego szkolnictwa w Wilnie! – napisała z kolei w komentarzu na Facebooku Renata Cytacka, radna miasta Wilna z ramienia AWPL-ZChR.

Batalia o los czterech szkół trwała od maja br., kiedy to stosowne propozycje pod obrady stołecznej rady wnieśli radni z AWPL-ZChR. Dzisiejsze głosowanie w sprawie dwóch szkół polskich, rosyjskiej i litewskiej jest ostateczne. Przyjęte uchwały ws. nadania im statusu długich gimnazjów wejdą w życie po ich podpisaniu przez mera miasta.

Przeciwko akredytacji polskich szkół w Wilnie protestowali litewscy konserwatyści. Pierwotnie mieli oni rozmyślnie nie brać udziału w posiedzeniu Rady Miasta. Pod koniec lipca członkowie frakcji Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów i radni z dwóch innych frakcji opuścili przed czasem posiedzenie rady samorządu m. Wilna.  Z powodu braku kworum,  nie doszło wówczas do rozpatrywania propozycji o nadaniu statusu długiego gimnazjum trzem szkołom protegowanym przez Waldemara Tomaszewskiego, lidera AWPL-ZChR.

Litewskie władze przeciwko polskiemu gimnazjum

Jak podawaliśmy, w lipcu do polskiego gimnazjum, czyli w systemie litewskim szkoły kończącej się maturą, nadeszło pismo dyrektora Departamentu Oświaty, Kultury i Sportu Administracji w wileńskiej administracji samorządowej, w którym zakazano szkole kompletowania piątych klas w zbliżającym się roku szkolnym. Stało się tak mimo uchwały rady miejskiej z 31 maja bieżącego roku, którą zezwolono na kompletowanie klas piątych w Gimnazjum im. Adama Mickiewicza pod warunkiem, że szkoła będzie prowadziła akredytowane nauczanie.

Politycy samorządy kontrolowanego przez Ruch Liberałów Republiki Litewskiej i konserwatywny Związek Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów, obiecywali podjęcie decyzji o rozpoczęciu procesu akredytacji Gimnazjum im. Adama Mickiewicz jako stosownego typu szkoły najpóźniej 28 czerwca.

W czasie czerwcowego posiedzenie rady Wilna głosy radnych w sprawie zezwolenia polskiej szkole na akredytację do poziomu „długiego gimnazjum” podzieliły się na równe części. Decydujący głos miał należeć do wywodzącego się z obozu liberałów mera miasta Remigijusa Šimašiusa, który odmówił jednak zajęcia stanowiska.

Mimo braku decyzji, powołując się na opinie prawników, podległa merowi administracja uznała to za przyzwolenie dla wydania Gimnazjum im. Adama Mickiewicza zakazu kompletowania młodszych klas. Wzbudziło to protest rodziców uczniów polskiej szkoły i jej dyrektora.

L24.lt / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    Z takim charyzmatycznym liderem jak Waldemar Tomaszewski, przy udziale zdeterminowanej polskiej społeczności, udaje się pokonywać rozmaite bariery, stawiane przez litewskie nacjonalistyczne ośrodki decyzyjne. Brawo!