Chiny przeprowadziły w rejonie wyspy Hainan manewry z udziałem lotniskowca Liaoning – według analityków, na niezwykle dużą skalę.

Grupa lotniskowca Liaoning, która pojawiła się na Morzu Południowochińskim, została zarejestrowana na zdjęciach satelitarnych, do których dotarła agencja Reuters. Zostały one wykonane w poniedziałek, 26 marca br.

Na zdjęciach widać chiński lotniskowiec oraz kilkadziesiąt, co najmniej 40, towarzyszących mu jednostek nawodnych. Wcześniej, cała grupa miała przejść przez Cieśninę Tajwańską. Widoczne są tam także chińskie myśliwce i samoloty bojowe, będące częścią całej grupy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zdaniem analityków, był to „niezwykle duży pokaz rosnącej siły militarnej chińskiej marynarki wojennej”. Ponadto, poza skalą manewrów, obserwatorzy zwracali uwagę, że wykonywane ruchy okrętów zapewne miały na celu pokazanie zdolności koordynacyjnych wewnątrz chińskiej floty.

– Sądząc po zdjęciach, wygląda na to, że chcą oni [Chińczycy-red.] bardzo pokazać, że elementy Floty Morza Południowego są w stanie rutynowo dołączyć do uderzeniowej grupy lotniskowca z [portu-bazy – red.] Dalian na północy – powiedział Collin Koh, ekspert ds. bezpieczeństwa z Rajaratnam School of International Studies w Singapurze, cytowany przez portal „Asia Times”. Dodaje, że chińska marynarka wojenna od pewnego czasu „po cichu” pracowała właśnie nad poprawą interoperacyjności w obrębie swojej floty. Jednak Koh zaznacza również, że choć pokazuje to możliwości wystawiania okrętów na morzu, to jednocześnie wciąż nie wiadomo, jaki jest faktyczny stopień gotowości bojowej Marynarki Wojennej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że tydzień temu amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin przepłynął w odległości 12 mil morskich od rafy Mischief, będącej częścią wysp Spratly na Morzu Południowochińskim. Znajduje się tam jedna z większych tzw. sztucznych wysp, a faktycznie baz zbudowanych w tym rejonie przez Chińczyków. Chińskie MSZ wydało oświadczenie, że manewry amerykańskiego okrętu poważnie zagroziły bezpieczeństwu i suwerenności Chińskiej Republiki Ludowej. Resort dyplomacji Chin oświadczył, że prowokacyjne zachowanie sił USA wywoła wzmocnienie sił obronnych przez wojsko.

Przeczytaj: Chińczycy budują trzeci lotniskowiec

Atimes.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz