Amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin minął w piątek w odległości 12 mil morskich od rafy Mischief, będącej częścią wysp Spratly na Morzu Południowochińskim.

Przedstawiciele władz USA oświadczyli, że okręt wojenny realizował operację egzekwującą swobodę żeglugi na Morzu Południowochińskim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według anonimowych informatorów cytowanych przez agencję Reutera niszczyciel miał przeprowadzić standardowe operacje manewrowe w pobliżu rafy Mischief, która została przebudowana przez Chińczyków w sztucznie usypaną wyspę z portem, lotniskiem i garnizonem wojskowym.

CZYTAJ TAKŻE: Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę handlową z Chinami

Chińskie MSZ wydało oświadczenie, że manewry amerykańskiego okrętu poważnie zagroziły bezpieczeństwu i suwerenności Chińskiej Republiki Ludowej. Resort dyplomacji Chin oświadczył, że prowokacyjne zachowanie sił USA wywoła wzmocnienie sił obronnych przez wojsko.

Był to pierwszy rejs okrętu amerykańskiego w tym rejonie od stycznia. Miał on miejsce dzień po podpisaniu przez prezydenta USA Donald Trump memorandum, wprowadzającym sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji. Wcześniej amerykańska marynarka wojenna kilkakrotnie przeprowadzała podobne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim.

Kresy.pl / tvp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz