Amerykański niszczyciel rakietowy USS Mustin minął w piątek w odległości 12 mil morskich od rafy Mischief, będącej częścią wysp Spratly na Morzu Południowochińskim.

Przedstawiciele władz USA oświadczyli, że okręt wojenny realizował operację egzekwującą swobodę żeglugi na Morzu Południowochińskim.

Według anonimowych informatorów cytowanych przez agencję Reutera niszczyciel miał przeprowadzić standardowe operacje manewrowe w pobliżu rafy Mischief, która została przebudowana przez Chińczyków w sztucznie usypaną wyspę z portem, lotniskiem i garnizonem wojskowym.

CZYTAJ TAKŻE: Stany Zjednoczone rozpoczęły wojnę handlową z Chinami

Chińskie MSZ wydało oświadczenie, że manewry amerykańskiego okrętu poważnie zagroziły bezpieczeństwu i suwerenności Chińskiej Republiki Ludowej. Resort dyplomacji Chin oświadczył, że prowokacyjne zachowanie sił USA wywoła wzmocnienie sił obronnych przez wojsko.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Był to pierwszy rejs okrętu amerykańskiego w tym rejonie od stycznia. Miał on miejsce dzień po podpisaniu przez prezydenta USA Donald Trump memorandum, wprowadzającym sankcje handlowe wobec Chin, obejmujące cła odwetowe i ograniczenie inwestycji. Wcześniej amerykańska marynarka wojenna kilkakrotnie przeprowadzała podobne ćwiczenia na Morzu Południowochińskim.

Kresy.pl / tvp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz