Rząd chce zwiększyć limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej o 10 tys. osób. MON podkreśla, że ma to związek z dużym zainteresowaniem służbą wojskową.

Obecny limit powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej wynosi 34 550 osób. W tym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów ukazała się informacja o projekcie nowelizacji rozporządzenia w tej sprawie. MON chce zwiększyć limit powołań o 10 tysięcy.

“Na podstawie obecnego stanu powołań do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz prowadzonych analiz w tym zakresie należy założyć, iż zakładany limit powołań do tej służby zostanie przekroczony na przełomie III i IV kwartału br.” – wskazano w informacji o projekcie.

Dalsze powoływanie ochotników byłoby więc niemożliwe bez nowelizacji obecnie obowiązującego rozporządzenia.

Dane z 30 kwietnia sugerowały, że do służby tej powołano już ponad 16 800 ochotników, co stanowi 56 proc. wyznaczonego limitu. Dodatkowo, ponad 4400 żołnierzy przeszło w 2024 r. z dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej do zawodowej służby wojskowej.

Czytaj: Kilkaset lotniczych pocisków manewrujących JASSM-ER dla Wojska Polskiego. Podpisano umowę

Wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz i szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Wiesław Kukuła przedstawili w minionym tygodniu szczegóły programu “Tarcza Wschód”. Chodzi o budowę umocnień i zapór wzdłuż wschodniej granicy.

Na punkt pierwszy składają się: system wykrywania, ostrzegania i śledzenia; wysunięte bazy operacyjne; węzły logistyczne oraz infrastruktura dla systemów antydronowych. W punkcie drugim chodzi o: rowy przeciwczołgowe, “jeże” żelbetonowe; kamuflety do wysadzania; studzienkowanie dróg; pogłębianie rowów melioracyjnych; adaptacja naturalnych warunków terenowych.

Punkt trzeci zakłada: przygotowanie osi przepraw drogowych (umacnianie brzegów, wzmacnianie dróg dojazdowych); gromadzenie konstrukcji mostowych przy przeszkodach wodnych oraz przygotowanie przyczółków z dojazdami; dostosowanie wybranych obiektów inżynieryjnych do znacznych obciążeń. Punkt czwarty przewiduje z kolei: ukrycia dla żołnierzy i ludności cywilnej; świadczenia osobowe i rzeczowe do rozbudowy fortyfikacyjnej rejonów obrony, ukrycia/bunkry na środki rażenia; magazyny/bunkry na środki bojowe.

Zobacz także: “Najlepsi komandosi”. Dodatkowe siły na granicy i zakaz przebywania w 27 miejscach na Podlasiu

forsal.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply