Wiceszef MSZ Andrzej Papierz udał się do Syrii, gdzie spotkał się ze swoim syryjskim odpowiednikiem. Wizyta dotyczyła projektu budowy w tym kraju mieszkań dla ponad 100 rodzin syryjskich uchodźców, żeby zapewnić im warunki do powrotu. Władze Syrii oceniają polską inicjatywę bardzo pozytywnie.

We wtorek wiceszef MSZ Andrzej Papierz spotkał się w Damaszku z wiceszefem syryjskiej dyplomacji Fajsalem Mikdadem. Podczas spotkania, jak informuje syryjska agencja SANA, Mikdad potwierdził, że Syria z wielkim uznaniem odnosi się do stanowiska Polski w kwestii uchodźców z Syrii i do wsparcia, które Polska ma udzielić w kwestii wywiązywania się ze swoich zobowiązań w tym zakresie.

Papierz z kolei wyraził zadowolenie z wizyty w Syrii, mającej na celu udzielenie pomocy państwu syryjskiemu w sprawie przyjmowania syryjskich uchodźców poprzez tworzenie korzystnych warunków dla ich powrotu do ojczyzny.

Oficjalna wizyta polskiej delegacji w Syrii jest pierwszą wizytą tego rodzaju od początku wojny w tym kraju. Mikdad zaznacza, że jej celem jest przedyskutowanie konkretnego projektu dotyczącego powrotu syryjskich uchodźców do kraju. Projekt ten odzwierciedla stanowisko Polski ws. kryzysu w Syrii. Wiceszef syryjskiego MSZ określił polskie stanowisko jako realistyczne i racjonalne. Podkreślił, że jest to właściwa droga, żeby pomóc Syrii. Skrytykował zarazem koncepcje wiążące pomoc humanitarną z „innymi warunkami”, określając je jako nieakceptowalne.

Polska wystąpiła z inicjatywą budowy mieszkań dla ponad 100 syryjskich rodzin, które obecnie jako uchodźcy przebywają w Libanie. Strona polska zobowiązała się ponieść koszty budowy domów w miejscu wskazanym przez władze w Damaszku. Strona syryjska wzięła na siebie koszty budowy placówek zdrowotnych i edukacyjnych dla mieszkańców.

 

Ponadto, w trakcie spotkania poruszono szereg innych kwestii związanych z relacjami syryjsko-polskimi, a także z sytuacją w Syrii i na świecie.

Wiceminister Papierz powiedział, że relacje polsko-syryjskie nie uległy zerwaniu nawet w trudnych czasach. Zaznaczył, że syryjska ambasada w Warszawie cały czas działa, a w Damaszku jest obecny polski przedstawiciel dyplomatyczny w randze charge d’affaires. Podkreślił zarazem, że Polska sprzeciwia się planom przymusowego przesiedlania syryjskich uchodźców w ramach Unii Europejskiej i stoi na stanowisku, że należy pomagać im na miejscu, w Syrii. – Celem naszej wizyty jest sprawdzenie, co jest możliwe do zrobienia tutaj – powiedział wiceszef MSZ.

Papierz podkreślał, że Polska chce przeprowadzić w Syrii projekt pilotażowy, mający pomóc uchodźcom w powrocie z Libanu. Według niego, polska delegacja uzyskała wszelkie niezbędne informacje to złożenia projektu.

Czytaj także: Syryjscy uchodźcy nie chcieli mieszkać w Polsce – woleli wrócić do Syrii

Według rosyjskiej agencji Sputnik, Andrzejowi Papierzowi towarzyszy szef Agencji Wywiadu Piotr Krawczyk. Polskie MSZ nie podało dotąd szczegółów wizyty.

We wrześniu ub. roku informowaliśmy, że sukcesy syryjskich sił rządowych w walce z ugrupowaniami destabilizującymi sytuację w państwie sprawiają, że uchodźcy z Syrii zaczynają wracać do swojej ojczyzny. Jak podała związana z ONZ Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM), od początku 2017 roku do Syrii wróciło już 602 759, którzy wcześniej opuścili Syrię. Znaczne większość z nich powróciła do Aleppo. 84% powracających Syryjczyków przebywało dotychczas w obozach dla uchodźców. 60% powraca z obozów dla uciekinierów jakie znajdowały się w sąsiadujących z Syrią Jordanii, Libanie i Turcji. Potwierdza to opinie, że prawdziwi syryjscy uchodźcy uciekający przed skutkami wojny, starają się pozostawać w pobliżu swojej ojczyzny, myśląc o powrocie. Według IOM 97% powracających Syryjczyków z powrotem zasiedla swoje dawne domy, lub to co z nich zostało.

Czytaj także: Uchodźcy przybywają do Syrii

Sana.sy / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply