Sukcesy syryjskich sił rządowych w walce z ugrupowaniami destabilizującymi sytuację w państwie sprawiają, że uchodźcy z Syrii zaczynają wracać do swojej ojczyzny.

Jak podała związana z ONZ Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji (IOM), od początku 2017 roku do Syrii wróciło już  602 759, którzy wcześniej opuścili Syrię. Znaczne większość z nich powróciła do Aleppo, przed wybuchem konfliktu największego miasta Syrii. Zostało ono wyzwolone przez syryjską armię pod koniec zeszłego roku i obecnie jest odbudowywane ze zgliszczy. Do prowincji Aleppo powróciło  405 420 uchodźców, a do położonej w centralnej części kraju prowincji Hama, w której armia ciągle eliminuje pozostałości zgrupowania ISIS, 75 209.

84% powracających Syryjczyków przebywało dotychczas w obozach dla uchodźców. 60% powraca z obozów dla uciekinierów jakie znajdowały się w sąsiadujących z Syrią Jordanii, Libanie i Turcji. Potwierdza to opinie, że prawdziwi syryjscy uchodźcy uciekający przed skutkami wojny, starają się pozostawać w pobliżu swojej ojczyzny, myśląc o powrocie.

Według IOM 97% powracających Syryjczyków z powrotem zasiedla swoje dawne domy, lub to co z nich zostało. W raporcie organizacji zaznaczono, że część z nich pozostaje bez dostępu do elektryczności i bieżącej wody.

Czytaj także: Uchodźcy przybywają do Syrii

almasdarnews.com/kresy.pl

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz