Zdaniem wiceszefa MSZ Jacka Cichockiego, w związku z Brexitem i kryzysem sojuszu amerykańsko-tureckiego, w ciągu kilku lat Polska może wejść do innej kategorii sojuszników USA i stać się dla Stanów Zjednoczonych „zamiennikiem” Wielkiej Brytanii i Turcji. Zaznaczył też, że państwa Inicjatywy Trójmorza „stają się dla Stanów Zjednoczonych gospodarczo-infrastrukturalnym NATO”.

W środę na antenie radiowych „Sygnałach dnia” wiceminister spraw zagranicznych Bartosz Cichocki podkreślał znaczenie podpisanej wcześniej w Białym Domu deklaracji polsko-amerykańskiej ws., partnerstwa strategicznego. Zaznaczał, że jest ona „jest niezwykle szczegółowa” i uwzględniono w niej różne obszary współpracy polsko-amerykańskiej.

– W perspektywie kilku lat, jeśli tego nie zmarnujemy, to staniemy na zupełnie innej półce czy kategorii sojuszników amerykańskich – oświadczył wiceszef MSZ. Jak twierdził, ma to związek ze zmianami w charakterze relacji Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią i Turcją.

Przeczytaj również: Trump: prezydent Duda zaoferował ponad 2 mld dol. za stałą bazę wojsk USA w Polsce [+VIDEO]

 

Zdaniem Cichockiego, w związku z wychodzeniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, Amerykanie tracą w Europie sojusznika, który „był w stanie przeciwstawiać się negatywnym tendencjom, o których słyszymy z Paryża czy Berlina”. Z kolei sojusz amerykańsko-turecki, jak uważa, stoi obecnie pod znakiem zapytania.

– W tej sytuacji Polska staje się w jakimś stopniu „zamiennikiem” Wielkiej Brytanii i Turcji dla Stanów Zjednoczonych – ocenił wiceszef MSZ.

Cichocki dodał również, że państwa Inicjatywy Trójmorza „stają się dla Stanów Zjednoczonych gospodarczo-infrastrukturalnym NATO”.

Jak informowaliśmy wcześniej, jednym z punktów wtorkowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Waszyngtonie było przyjęcie wspólnej deklaracji o polsko-amerykańskim partnerstwie strategicznym. Nosi ona tytuł „Obrona wolności i budowanie dobrobytu poprzez polsko-amerykańskie partnerstwo strategiczne”. Kładzie nacisk na intensyfikację współpracy obu krajów w kwestiach obronności i energetyki.

Zobacz: Duda podpisywał dokument w Białym Domu na stojąco – Trump pokazał zdjęcie [+FOTO]

Tvp.info / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz