Cztery lata więzienia i ośmioletni zakaz wstępu na terytorium Węgier – węgierski sąd wydał taki wyrok względem Polaka, który przemycał syryjskich imigrantów.

Obywatel Polski został zatrzymany latem 2020 r. na autostradzie M1. Dwaj przemycani Syryjczycy znajdowali się w bagażniku. Wieczorem 16 lipca 2020 r. przemytnik zabrał spod węgiersko-serbskiej granicy pięciu Syryjczyków. Nieznany zleceniodawca zapłacił mu za to 2500 euro. Pojazd został zatrzymany w komitacie Gyoer-Moson-Sopron na pasie w kierunku wsi Hegyeshalom przy granicy z Austrią. “Kurier” został skazany przez węgierski sąd na cztery lata więzienia. Otrzymał też ośmioletni zakaz wstępu na terytorium Węgier – poinformował we wtorek PAP. powołując się na portal Origo.hu.

Wyrok nie jest prawomocny. Prokuratura domaga się zaostrzenia go, a obrona – złagodzenia.

W styczniu bieżącego roku informowaliśmy, że sąd w węgierskim komitacie Veszprém skazał na 4,5 roku pozbawienia wolności obywatela Francji, który przewoził nielegalnych migrantów.

Przypomnijmy, że w czasie wybuchu wielkiego kryzysu migracyjnego w 2015 r. Węgry były pierwszym państwem Unii Europejskiej zalanym przez nielegalnych migrantów z Afryki i Azji. Po krótkim okresie władze Węgier odprawiły migrantów do państw wyrażających wolę ich przyjęcia oraz szybko wzniosły na swojej granicy z Serbią fizyczną barierę utrudniającą jej przekraczanie.

Węgry znacznie podniosły też kary za nielegalne przekraczanie granicy i zaczęły egzekwować nowe przepisy. W efekcie skuteczne ucięto szlak nielegalnego przepływu migrantów. W ciągu pierwszych siedmiu miesięcy zeszłego roku węgierskie służby udaremniły 54 tys. prób nielegalnej migracji.

Jeden w prowodyrów ataków grup migrantów na węgierskich policjantów strzegących przejścia granicznego w Roszke, na granicy z Serbią we wrześniu 2015 r., Ahmed Hamed został w 2016 r. skazany na 10 lat więzienia. Wyrok na Hameda został oprotestowany przez władze USA. Departament Stanu domagał się nawet „rewizji sprawy pana Hameda i tych podobnie skazanych”.

Sąd drugiej instancji zalecił jednak powtórzenie procesu. W 2018 r. w kolejnym postępowaniu sądowym Hamed usłyszał wyrok 7 lat więzienia i 10 lat zakazu wjazdu na terytorium Węgier. W 2019 r. uwięziony Syryjczyk z obywatelstwem Cypru został zwolniony i deportowany z Węgier.

pap / rmf24.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply