USA krytykują Węgry za wyrok na imigranta-agresora

Węgierski sąd skazał niedawno syryjskiego imigranta prowokującego i kierującego zamieszkami na granicy węgiersko-serbskiej na 10 lat więzienia. Wywołało to protest Departamentu Stanu USA.

30 listopada węgierski sąd w Segedynie wydał wyrok na syryjskiego imigranta, który w zeszłym roku podburzał swoich towarzyszy do ataku na węgierskie przejście graniczne. 40-letni Ahmed Hamed z Syrii był jednym w prowodyrów wrześniowych ataków grup migrantów na węgierskich policjantów strzegących przejścia granicznego w Roszke, na granicy z Serbią. W apogeum zeszłorocznego zalewu migracyjnego zgromadziły się w jego pobliżu tysiące imigrantów z Azji i Afryki. Ponieważ Węgrzy nie zamieszali dopuścić do nielegalnego wtargnięcia na swoje terytorium i obstawili przejście graniczne silnym kordonem policjantów, doszło do starć, w których imigranci byli stroną agresywną. W starciach tych rany odniosło 15 węgierskich funkcjonariuszy.

Sąd w Segedynie uznał, że Hamed nie tylko sam rzucał kamieniami w policjantów, ale też przy pomocy megafonu próbował mobilizować innych migrantów do ataku i nimi kierować. Co ciekawe Hamed, który nie przyznał się do winy, ma już prawo pobytu na jednym z państw Unii Europejskiej – Cyprze, gdzie mieszkał od 10 lat. Na granicę serbsko-węgierską przybył by pomóc w nielegalnym przekroczeniu granicy swoim krewnym. Ponieważ sąd zakwalifikował działania Hameda jak „akt terroru”, wymierzył mu karę 10 lat pozbawienia wolności.

Wyrok wzbudził krytykę ze strony Departamentu USA od dawna atakującego premiera Węgier Viktora Orabana za rzekome uchybianie zasadom demokracji. „Stany Zjednoczone są zaniepokojone oskarżeniem i skazaniem na Węgrzech Ahmeda Hameda, z pochodzenia Syryjczyka biorącego udział w starciach między policją i uchodźcami w pobliżu miasta Röszke na węgiersko-serbskej granicy we wrześniu 2015, na podstawie szerokiej interpretacji tego co stanowi „terroryzm”. Nalegamy by rząd Węgier przeprowadził przejszyste postępowanie, z włączeniem niezależnych grup społeczeństwa obywatelskiego w sprawie wydarzeń w Röszke, rewizji sprawy pana Hameda i tych podobnie skazanych. Będziemy bacznie przyglądać się sprawie pana Hameda” – napisano w komunikacie amerykańskiej dyplomacji.

dailynewshungary.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    zefir :

    Należałoby wnikliwiej przeanalizować czy ten muslim Ahmed Hamade to nie posłaniec usmańskiej „demokracji” na Węgry,realizujący usraelskie zlecenia szajki Sorosa w zakresie podburzania najeżdżców przeciw Węgrom,oraz ich służbom granicznym.Ta usmańska troskliwość,ta dążność do siłowego uszczęśliwiania są conajmniej podejrzane.