Szef MSZ Węgier wezwał specjalną misję OBWE na Ukrainie, by zorganizowała swoją stałą obecność na Zakarpaciu. Uzasadniał to nękaniem tamtejszej mniejszości węgierskiej przez stronę ukraińską.

We wtorek szef MSZ Węgier, Péter Szijjártó , spotkał się z nowym wysokim komisarzem OBWE ds. mniejszości, Kajratem Äbdyrachmanowem. Jak powiedział, że wezwał Organizację, żeby jej specjalna misja na Ukrainie ustanowiła swoją stałą obecność na Zakarpaciu, gdzie etniczni Węgrzy „często są fizycznie zagrożeni”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Szijjártó ubolewał też, że „wspieranie autonomicznych mniejszości nie jest priorytetem dla Komisji Europejskiej”. Jego zdaniem, „Bruksela zatrzasnęła drzwi” dla mniejszości etnicznych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

– Komisja Europejska dała jasno do zrozumienia, że wspieranie nielegalnych migrantów jest dużo bardziej ważne niż promowanie sprawy autochtonicznych mniejszości etnicznych w Europie – powiedział węgierski minister. Odniósł się w ten sposób do zapowiedzi KE, że inicjatywa obywatelska dotycząca praw mniejszości etnicznych i narodowych w Europie, Minority SafePack, nie będzie miała żadnych prawnych konsekwencji. Określił tę decyzję Komisji mianem „nie do przyjęcia” i „hańby”.

– Stąd dla nas, Węgrów, ważne jest zwrócenie uwagi innych organizacji międzynarodowych i prosić o pomoc w przypadkach, gdy prawa społeczności etnicznych Węgrów są naruszane – powiedział Szijjártó.

Przeczytaj: Szef MSZ Węgier: pozbawianie przez Ukrainę Węgrów ich praw jest nie do zaakceptowania

Jak pisaliśmy, w obwodzie zakarpackim na Ukrainie uchylono już wszystkie uchwały miejscowych samorządów o nadaniu językom mniejszości narodowych statusu języków regionalnych. Jak wynika z komunikatu pełnomocnika ds. ochrony języka państwowego, do egzekwowania uchylania wydanych przez samorządy „niezgodnych z prawem” uchwał o językach regionalnych zaangażował on Prokuraturę Generalną Ukrainy.

Pisaliśmy też, Berehowo-Beregszász to główne centrum mniejszości węgierskiej na Ukrainie. 48,1% mieszkańców miasta to Węgrzy, którzy stanowią w nim największą grupę narodowościową.

CZYTAJ TAKŻE: Węgierscy europosłowie wzywają KE do podjęcia działań ws. traktowania przez Ukrainę Węgrów z Zakarpacia

dailynewshungary.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz