Rząd Węgier kupuje udziały w spółce Vodafone Hungary, należącej do brytyjskiego koncernu telekomunikacyjnego. 49 proc. ma kupić rządowa firma, a 51 proc. węgierska firma IT.

W poniedziałek węgierski minister rozwoju gospodarczego, Márton Nagy ogłosił, że Węgry zamierzają zakupić mniejszościowy pakiet udziałów w spółce Vodafone Hungary, należącej do brytyjskiego koncernu telekomunikacyjnego Vodafone Group.

Nagy dodał, że wzrost węgierskiej własności w sektorach bankowym, energetycznym i medialnym został już osiągnięty, natomiast teraz pojawiła się szansa, aby węgierska spółka państwowa stała się ważnym graczem na rynku telekomunikacyjnym. Zaznaczył, że transakcja ta ma strategicznie znaczenie narodowe i zaproponował, by rząd rząd podjąć korzystną decyzję względem umowy.

Jak podano, węgierskie ministerstwo rozwoju poleciło państwowej firmie Corvinus zakup 49 proc. udziałów w spółce Vodafone Hungary. Zawarto zarazem wstępnie, niewiążące porozumienie między reprezentującym rząd Węgier Corvinusem, Vodafone Europe oraz 4iG, firmą usługową IT z siedzibą w Budapeszcie.

Niedługo po oświadczeniu ministra Nagy, Vodafone poinformował, że wcześniej zawarto porozumienie z 4iG i Corvinus w sprawie przejęcie Vodafone Hungary za kwotę 715 mld forintów (1,8 mld euro). Tym samym, Węgry poprzez Corvinus będą kontrolować 49 proc. udziałów w spółce. Pozostałe 51 proc. będzie w rękach węgierskiej firmy 4iG.

Jak podano, fuzja z 4iG stworzy drugą co do wielkości spółkę telefonii komórkowej i stacjonarnej na Węgrzech. Transakcja ma zostać sfinalizowana do końca roku.

Według agencji Reuters, dzięki nacjonalizacji Vodafone Hungary, trzeciego co do wielkości operatora telefonii komórkowej na Węgrzech, premier Viktor Orban umacnia kontrolę państwa nad sektorem telekomunikacyjnym. Dzięki umowie zakupu, w kraju ma powstać drugi pod względem wielkości operator.

Ponadto, agencja zwraca uwagę na znaczny wzrost 4iG w ostatnich latach. Firma, „dzięki przejęciom, lukratywnym kontraktom państwowym i rozwijaniu istniejących operacji”, stała się dominującą na Węgrzech grupą branży teleinformatycznej.

Czytaj także: Zachodnie koncerny skrytykowały władze Węgier za ustawę zakazującą propagowania LGBT w szkołach

hungarytoday.hu / Reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply