Tarcza antyinflacyjna ma działać do końca roku. Rząd podjął decyzję

Jak poinformowała we wtorek Kancelaria Premiera, rząd przyjął projekt ustawy, przedłużającej działanie tarczy antyinflacyjnej do końca roku.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podała, że rząd zamierza wydłużyć działanie Tarczy Inflacyjnej. Miała ona obowiązywać do końca października br. Teraz jej działanie ma zostać przedłużone do końca roku.

„Rząd chce wydłużyć działanie Tarczy Antyinflacyjnej z 31 października 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. To m.in. utrzymanie czasowego obniżenia stawek VAT dotyczące żywności, paliw silnikowych, gazu ziemnego, energii elektrycznej i cieplnej, nawozów i innych środków wspomagających produkcję rolniczą” – podano w komunikacie KPRM.

 

Kancelaria Premiera zaznaczyła, że „samo tylko utrzymanie obniżonych stawek VAT przez kolejne 2 miesiące spowoduje ubytek dochodów budżetu państwa na poziomie 4,8 mld zł”.

„Projekt ustawy ma także na celu udoskonalenie przepisów dotyczących opodatkowania dochodów osób prawnych w sposób, który uczyni je bardziej przejrzystymi i jednocześnie zapewni ich większą efektywność” – napisano.

W ocenie ekonomistów, tarcze antyinflacyjne obniżają inflację o około 2-3 pkt proc. W lipcu inflacja w Polsce wyniosła 15,6 proc. w ujęciu rocznym. W tym samym miesiącu opublikowano projekcję NBP, według której inflacja w tym roku wyniesie średniorocznie 14,2 proc., w 2023 – 12,3 proc., a w 2024 – 4,1 proc.

Czytaj również: Inflacja bazowa z kolejnym rekordem

Tarcza antyinflacyjna obejmuje m.in: obniżenie VAT z 23 proc. do 8 proc. na paliwa, 5-proc. stawkę VAT na prąd czy obniżenie stawki VAT na ciepło systemowe do 5 proc. Wprowadziła też zerowe stawki VAT na: nawozy i inne wybrane środki wykorzystywane w produkcji rolniczej, gaz ziemny i podstawowe produkty żywnościowe wcześniej objęte stawką 5 proc.

PAP / Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply