Na Węgrzech został przedłużony stan kryzysowy. Obowiązuje w kraju od niemal 5 lat. W niedzielę w Monitorze Węgierskim ukazał się dekret w opisywanej sprawie.

Stan kryzysowy, który obowiązuje na Węgrzech od niemal pięciu lat, został przedłużony przez rząd do 7 marca 2021 roku –  informuje portal „Hungary Today”. Został wprowadzony w 2015 roku z powodu fali nielegalnych imigrantów. Dekret w opisywanej sprawie ukazał się w niedzielę (30 sierpnia) – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Krytycy działań rządu uważają, że stan kryzysowy jest przedłużony z przyczyn politycznych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Stan kryzysowy oznacza większe uprawnienia dla policji i innych służb. Został wprowadzony na Węgrzech 15 września 2015 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: Szijjártó: los 150 tys. kresowych Węgrów jest dla nas ważniejszy niż geopolityka

Węgry były wówczas głównym krajem tranzytowym dla imigrantów i uchodźców, którzy usiłowali przedostać się do krajów Europy Zachodniej. Do momentu wzniesienia przez węgierskie władze ogrodzenia na granicach z Serbią i Chorwacją, do kraju przedostało się w 2015 roku prawie 400 tys. migrantów.

Dane węgierskiej policji pokazują, że w ubiegłym tygodniu zatrzymano lub udaremniono nielegalne przekroczenie granicy przez 735 osób.

Zdaniem węgierskiej opozycji, przedłużenie stanu kryzysowego ma charakter polityczny. Jej zdaniem ma on na celu umożliwienie służbom złego traktowania imigrantów i uchodźców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, węgierski rząd zdecydował także o przywróceniu środków ochrony granic obowiązujących wiosną podczas pierwszej fali epidemii koronawirusa. Decyzję tę ogłosił w piątek na konferencji prasowej szef kancelarii premiera Węgier Gergely Gulyás.

Zgodnie z decyzją od 1 września br. z pewnymi wyjątkami cudzoziemcy nie będą mogli wjeżdżać na terytorium Węgier.

Węgrzy wracający z zagranicy będą musieli przejść 14-dniową kwarantannę, którą będzie można zakończyć wcześniej w razie uzyskania dwóch negatywnych wyników testów na koronawirusa w odstępie dwóch dni.

Zobacz także: Węgry kupią od USA rakiety za 1 mld dolarów

hungarytoday.hu / pap / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz