Węgry podpisały deklarację zamiaru zakupu rakiet obrony powietrznej od Stanów Zjednoczonych za około 1 mld USD – podała agencja Associated Press.

Dokument podpisali w środę węgierski minister obrony Tibor Benko i ambasador USA na Węgrzech David Cornstein.

Ambasada USA określiła tę transakcję jako „największe w historii zamówienia obronne Węgier w Stanach Zjednoczonych”. Jak podała amerykańska placówka, tym samym Węgry zobowiązały się do współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w ramach programu Foreign Military Sales (FMS) w celu zakupu zaawansowanych pocisków powietrze-powietrze średniego zasięgu (AMRAAM) produkowanych przez amerykańską firmę Raytheon Technologies.

Według węgierskiego Ministerstwa Obrony transakcja obejmuje zarówno pociski powietrze-powietrze, jak i ziemia-powietrze.

Wartość węgierskich zakupów ma sięgnąć około 1 mld dolarów.

PAP podaje, że zgodnie z podpisaną wczoraj deklaracją zakup nastąpi najpóźniej do 30 września.

AP przypomniała, że plany zakupu broni w USA zapowiedział w ubiegłym roku premier Viktor Orban mówiąc, że „trwa budowa nowoczesnej armii węgierskiej”. Z kolei Polska Agencja Prasowa podaje, że rok temu USA zgodziły się na sprzedaż Węgrom 180 rakiet AMRAAM, a także m.in. narzędzi ćwiczebnych, kontenerów do magazynowania, części zamiennych, zestawów do naprawy rakiet oraz wyposażenia komunikacyjno-nawigacyjnego. Wartość samych rakiet prasa szacowała na 0,5 mld dolarów.

Od 2015 roku rząd Orbana zwiększa roczne wydatki na obronność, ograniczone po kryzysie finansowym w 2008 roku. Zgodnie z planem budżetowym Węgier na 2021 rok przewiduje się, że wydatki na obronę osiągną 778 miliardów forintów (2,25 miliarda dolarów), czyli około 1,66% PKB Węgier. W 2014 roku członkowie NATO uzgodnili stopniowe zwiększanie wydatków na obronę narodową do 2% PKB do 2024 roku.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Węgry chcą mieć własną tarczę antyrakietową

Kresy.pl / apnews.com / hu.usembassy.gov / pb.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz