To narodowy Jobbik zdominował opozycję, a obecnie depcze po piętach partii rządzącej. Lewica i liberałowie nie mogą liczyć na Węgrzech na masową sympatię.

Rządzący w tej chwili centroprawicowy Fidesz może liczyć na poparcie 21% obywateli. Jobbik popiera 18% z nich. Podobnie jak Fidesz spadek poparcia odnotowała Węgierska Partia Socjalistyczna na którą zagłosowałoby jedynie 12% respondentów. Jeśli wziąć pod uwagę opinię tych, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w wyborach parlamentarnych ich wyniki przedstawiałyby się następująco: Fidesz – 37%, Jobbik – 28%, socjaliści – 19%.

W czasie ostatnich wyborów w kwietniu 2014 r. Fidesz uzyskał 44,87% głosów, socjaliści 25,57%, a Jobbik 20,22% co oznacza, że narodwcy zdołali wybić się jako główna siła opozycyjna.

rp.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    czarekw :

    Reprezentacja narodowa w Polsce jest jeszcze tak nieliczna, że wątpię by była w stanie zbudować profesjonalny rząd. Nie ma się co oszukiwać, młodzież wpuszczona do sejmu będzie pod obstrzałem mediów, nie raz wpadnie w pułapkę „niepolitycznych” wypowiedzi. Ja bym chciał by wreszcie ugrupowania, przed wyborami przedstawiły swoich kandydatów na stanowiska w rządzie, z życiorysem, poglądami i predyspozycjami. Fajnie by było wiedzieć jaką politykę będą realizować i jakich do tego wybrali ludzi… by potem taki Gowin nie musiał przeprowadzać programowej depenalizacji aborcji np. Handel polityczny po wyborach jest najobrzydliwszym z efektów demokracji.