Węgierski rząd zdecydował się nakazać 25-procentową redukcję zużycia gazu w instytucjach państwowych i spółkach państwowych, powiedział Gergely Gulyás, szef Kancelarii Premiera podczas cotygodniowego spotkania prasowego w czwartek.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, węgierski rząd zdecydował się nakazać 25-procentową redukcję zużycia gazu w instytucjach państwowych i spółkach państwowych, powiedział Gergely Gulyás, szef Kancelarii Premiera podczas cotygodniowego spotkania prasowego w czwartek.

Szpitale i domy opieki będą wyjątkami, powiedział Gulyás.

Zobacz też: RMF: Węgry są bliżej otrzymania pieniędzy z KPO niż Polska

Dodał, że rząd może utrzymać regulowany system cen mediów dla gospodarstw domowych, ale wezwał konsumentów do utrzymywania zużycia gazu i energii elektrycznej „w granicach rozsądku”. Powiedział, że termostaty w instytucjach państwowych zostaną obniżone do 18 stopni.

Gulyás ogłosił uruchomienie programu pomocy gospodarstwom domowym, które mogą przejść na drewno opałowe i węgiel brunatny z gazu. Dodał, że regulowana cena drewna opałowego pozyskiwanego z lokalnych lasów zostanie ustalona przez rząd.

Poinformował także, że rząd zapewni państwu prawo pierwokupu na zakup węgla brunatnego, jednocześnie podnosząc próg odkrywkowego wydobycia węgla brunatnego z 50 tys. ton do nawet 280 tys. ton.

Zobacz też: Węgrzy stworzyli połączenia lotnicze z miastami na swoich historycznych Kresach

Dodał, że rząd opracuje program pomocy w branżach energochłonnych, obejmujący zarówno gaz, jak i energię elektryczną.

Gulyás zauważył, że węgierskie rezerwy gazu są pełne w 65,4% i zawierają wystarczającą ilość gazu, by zaopatrywać cały kraj przez 81 dni. Dodał, że ilość wystarcza na zaopatrzenie samych gospodarstw domowych przez okres 175 dni.

Zobacz też: Węgierska gospodarka znalazła się w tarapatach

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply