– Jesteśmy zainteresowani współpracą polsko-francuską w obszarze polityczno-wojskowym, w tym udziałem Francji w modernizacji polskich sił zbrojnych – takie słowa szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego znalazły się w liście do szefa francuskiej dyplomacji, którego fragmenty przytacza PAP.

List do francuskiego ministra Jean-Marc Ayraulta jest datowany na 13 października. Dwa dni wcześniej Waszczykowski rozmawiał z nim nt. sprawy Caracali, zaś tego samego dnia przyjął nowego ambasadora Francji w Polsce Pierre’a Levy’ego. Z kolei 7 października Francja zapowiedziała, że zrewiduje współpracę z Polską w dziedzinie obronności.

Według fragmentów dokumentu, do których dotarła PAP, minister Waszczykowski podkreślił, że strategiczne partnerstwo z Francją jest dla Polski niezmiennym priorytetem. – Partnerstwo zobowiązuje do poszukiwania wspólnych rozwiązań, pomimo pewnych rozbieżności w stanowiskach. Dlatego, aby było efektywne musi opierać się na wzajemnym zaufaniu i poszanowaniu– napisał szef polskiej dyplomacji.

Polski minister pisał także, że „decyzje o charakterze niepolitycznym” nie mogą negatywnie rzutować na współpracę Polski i Francji. Sprecyzował, że ma na myśli „zakończenie bez uzyskania porozumienia negocjacji w sprawie umowy offsetowej z Airbus Helicopters”.

– Polska i Francja ponoszą współodpowiedzialność za bezpieczeństwo i pomyślność wspólnoty narodów europejskich– napisał Waszczykowski. W jego ocenie, niezachwiany charakter wzajemnych relacji potwierdza współpraca polsko-francuska w ramach NATO i UE. Zaznaczył, że Polska jest nią zainteresowana również w kwestii modernizacji naszych sił zbrojnych:

– Jesteśmy niezmiennie zainteresowani współpracą polsko-francuską w obszarze polityczno-wojskowym, w tym udziałem Francji w procesie modernizacji Sił Zbrojnych RP, na obopólnie korzystnych zasadach.

Szef polskiej dyplomacji deklarował również otwartość Polski na rozmowy z Francją nt. programów dotyczących zakupu: okrętów podwodnych, systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu w ramach programu Narew, śmigłowców bojowych, okrętów nawodnych w ramach programów Miecznik i Czapla, programów kosmicznych, samolotów dla VIP-ów oraz udziału Polski w europejskim programie tankowania w powietrzu (MRTT), do którego samoloty pochodziłyby z firmy Airbus.

Ponadto, Waszczykowski zadeklarował otwartość na współpracę na rzecz zwiększania udziału europejskich zdolności obronnych w NATO, a także gotowość do zacieśniania współpracy w ramach operacji pokojowych i misji stabilizacyjnych w ramach ONZ i NATO. Polski minister akcentował również znaczenie i stopień rozwinięcia stosunków dwustronnych, w tym w zakresie bezpieczeństwa i gospodarki, zwracając uwagę również na możliwość pogłębienia wzajemnej wymiany handlowej. Do perspektywicznych obszarów inwestycyjnych zaliczył energetykę, w tym energię odnawialną i nuklearną, przemysł spożywczy oraz handel i dystrybucję, a także infrastrukturę kolejową.

Przeczytaj również:

„Duży krok w tył we współpracy obronnej”. Niemcy i Francja krytykują Macierewicza za sprawę Caracali

Macierewicz odpowiada na list ministrów Francji i Niemiec ws. Caracali: Takie patrzenie na Polskę jest nierealistyczne

PAP / rmf24.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply