Aktywistki klimatyczne z tzw. Ostatniego Pokolenia wtargnęły na scenę podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. Dyrygent wyrwał im transparent, za co nagrodzono go brawami, a kobiety zostały usunięte ze sceny. Do zdarzenia doszło w niedzielę.

W niedzielę dwie aktywistki z grupy “Ostatnie Pokolenie” zakłóciły w Filharmonii Narodowej koncert, który odbywał się z okazji jubileuszu 80. urodzin i 60-lecia pracy artystycznej Antoniego Wita.

“To jest alarm. Nasz świat płonie. Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może powstrzymać katastrofę klimatyczną. Żądamy radykalnych inwestycji w transport publiczny. Żądamy radykalnych inwestycji w transport publiczny” – krzyczały kobiety po wtargnięciu na scenę.

Orkiestra nie przestała grać, a dyrygent wyrwał im transparent z napisem “Ostatnie Pokolenie“, za co został nagrodzony brawami. Aktywistki zostały następnie usunięte ze sceny.

Grupa “Ostatnie Pokolenie” umieściła w mediach społecznościowych nagranie zajścia.

Do podobnych zdarzeń dochodziło wielokrotnie w krajach Europy Zachodniej.

W styczniu br. aktywistki klimatyczne oblały w paryskim Luwrze zupą arcydzieło Leonarda da Vinci, obraz “Mona Lisa”.

W listopadzie dwoje aktywistów klimatycznych z organizacji Just Stop Oil rozbiło młotkami szybę chroniącą wystawiany w Galerii Narodowej w Londynie XVII-wieczny obraz Diega Velázqueza “Wenus z lustrem”. Zostali zatrzymani.

We wrześniu 2023 roku aktywiści klimatyczni spryskali  farbą kolumny Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Na miejscu pojawiły się służby porządkowe, które zatrzymały 14 osób.

Także we wrześniu holenderska policja zatrzymała około 400 aktywistów klimatycznych, którzy dziewiąty dzień z rzędu blokowali autostradę A12 w Hadze. Policjanci użyli armatek wodnych.

Przeczytaj: Berlin: 550 wyroków przeciwko aktywistom klimatycznym. Żadnych uniewinnień

W lipcu 2022 roku politycy opozycyjnej CDU zaapelowali o zamrożenie darowizn oraz zbadanie działalności grupy Last Generation (Ostatnie Pokolenie), która zasłynęła radykalnymi akcjami „w obronie klimatu”. Niemieckie media zwracały uwagę, że Urząd Ochrony Konstytucji widzi rosnący wpływ lewicowych ekstremistów na niemiecki ruch klimatyczny.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply