Zaproszenie papieża na Ukrainę w 2012, który ma zamknąć krajowy Kongres Eucharystyczny – to główne postanowienia, jakie podjęli łacińscy biskupi katoliccy Ukrainy na swym 35. posiedzeniu plenarnym. Obradowało ono 20-21 maja w siedzibie Wyższego Seminarium Duchownego diecezji kijowsko-żytomierskiej w Worzelu koło Kijowa.

Pierwszego dnia odbyło się także IV spotkanie robocze biskupów katolickich obu obrządków z udziałem 11 hierarchów łacińskich i 16 greckokatolickich. Omawiano na nim sprawy duszpasterstwa i wspólny udział w obrzędach liturgicznych w poszczególnych diecezjach. Wiele uwagi poświęcono również problemom archidiecezji lwowskiej, gdzie kilka świątyń łacińskich wykorzystują grekokatolicy, podczas gdy rzymskokatolicy nie mają gdzie odprawiać swych mszy i nabożeństw.

Sekretarz generalny Ukraińskiej Konferencji Biskupiej bp Marian Buczek w wypowiedzi dla „Katolickiego Media-Centrum” zaznaczył, że na spotkaniu omawiano też warunki korzystania przez grekokatolików z kościołów łacińskich na Ukrainie Wschodniej, gdzie nie mają oni własnych świątyń.

Obecny na posiedzeniu nuncjusz apostolski abp Ivan Jurkovič przedstawił biskupom stan stosunków i kontaktów między Stolicą Apostolską a Ukrainą.

Podczas właściwych obrad episkopatu jego przewodniczący, metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki oświadczył, że Stolica Apostolska przyjęła zaproszenie dla Benedykta XVI, aby odwiedził on Ukrainę w 2012, obecnie zaś ustala się konkretną datę. Arcybiskup zwrócił uwagę, że za dwa lata archidiecezja obchodzić będzie 600. rocznicę przeniesienia siedziby biskupiej z Halicza do Lwowa. Planuje się, że nastąpi wówczas zakończenie krajowego Kongresu Eucharystycznego, który rozpocznie się rok wcześniej przygotowaniami w Kijowie, a zakończy się w 2012 we Lwowie. Miałby temu przewodniczyć właśnie papież, o co Kościół będzie się gorąco modlił. Poszczególne etapy Kongresy będą się odbywać w stolicach wszystkich diecezji z udziałem biskupów miejscowych i zagranicznych.

Hierarchowie zatwierdzili wniosek Komisji ds. Powołań w sprawie wydania, po wniesieniu niezbędnych poprawek, „Modlitewnika ministranta”. Komisja Katechetyczna ma wydać „Zeszyty dla ucznia” i „Podręczniki katechetyczne” dla całej Ukrainy, opracowane w językach ukraińskim, polskim i rosyjskim.

Przyjęto jednolity tekst ukraiński wielu modlitw, zwłaszcza litanii, Drogi Krzyżowej i Różańca, zaproponowany przez Komisję ds. Liturgii i Dyscypliny Sakramentów. W nowym tekście usunięto liczne regionalizmy, które weszły już do użytku w liturgii. Komisja opracuje jednolity śpiewnik z nutami dla wiernych i organistów. Język liturgiczny ma być zrozumiały dla wszystkich regionów kraju a zarazem odpowiadać zasadom, przyjętym przez filologów ukraińskich.

Biskupi zachęcili i udzielili poparcia wydawaniu pisma „Katołyćkyj Wisnyk” (Zwiastun Katolicki). Ma to być magazyn, który będzie informował o wydarzeniach życia katolickiego na Ukrainie i na świecie, z uwzględnieniem każdej diecezji i parafii. Zaproponowali nawiązanie bliższej współpracy redakcji pisma z „Katolickim Media-Centrum” w Kijowie oraz z portalami internetowymi poszczególnych diecezji i zgromadzeń zakonnych w tym kraju. Postanowiono również, że w przyszłości sprawy młodzieży będą drukowane w wydawnictwie „Credo” w Winnicy, tematyka dziecięca – w wydawnictwie „Wodohraj” w Media-Centrum w Kijowie, a zagadnienia rodzinne – w redakcji „Radość wiary” we Lwowie.

Ukraińska Konferencja Biskupia istnieje od 1992. Skupia ona wszystkich hierarchów rzymskokatolickich w tym kraju, a na jej czele stoi obecnie abp M. Mokrzycki ze Lwowa. Biskupi greckokatoliccy mają – podobnie jak to się dzieje w innych katolickich Kościołach wschodnich „sui iuris” – swój Synod, w którego skład wchodzą wszyscy biskupi tego Kościoła zarówno z Ukrainy, jak i z zagranicy (w tym także z Polski).

KAI/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply