Według Federalnego Urzędu Statystycznego w 2020 roku w Rosji zarejestrowano 50 345 zgonów związanych z alkoholem. To aż o 3000 więcej niż w roku 2019 poinformowała w sobotę agencja prasowa Tass.

Jak poinformowała w sobotę agencja prasowa TASS, w 2020 roku w Rosji zarejestrowano 50 345 zgonów związanych z alkoholem, podał Federalny Urząd Statystyczny (Rosstat).

Łącznie w ubiegłym roku zmarło 2,14 mln osób, w tym 50 345 zgonów z przyczyn uwarunkowanych spożyciem alkoholu. To o 3000 więcej niż w 2019 roku, kiedy śmiertelność związana z alkoholem wynosiła 47 427 osób.

Co więcej, wskaźnik śmiertelności przypisywany chorobom psychicznym wzrósł z 19 440 o 20% rocznie do 24 159 zgonów w 2020 roku z tego powodu, podała służba statystyczna.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Z kolei w 2018 roku z powodu różnego rodzaju problemów związanych ze spożywaniem alkoholu zmarło 48 tys. mieszkańców Rosjan. Alkohol odpowiadał więc za 2,6 proc. wszystkich zgonów. To mniej więcej tyle samo ile było razem ofiar zabójstw, samobójstw i wypadków samochodowych. Wśród ofiar alkoholu dominowali mężczyźni  w wieku produkcyjnym.

Najwyższą śmiertelność związaną ze spożywaniem alkoholu odnotowano w najbardziej wysuniętym na wschód regionie Rosji, Czukockim Okręgu Autonomicznym. Proporcja osób zmarłych na skutek używania napojów alkoholowych wyniosła tam 12,6 na 10 tys. mieszkańców. Wysoki poziom śmiertelności związanej z alkoholem odnotowano także w innym dalekowschodnim regionie Rosji, obwodzie magadańskim, gdzie wskaźnik ten wyniósł około 10 (ponad 10 proc. wszystkich zgonów w tym regionie). Na trzecim miejscu w statystyce znalazł się obwód iwanowski ze wskaźnikiem na poziomie około 9 zmarłych w związku ze spożyciem alkoholu na 10 tys mieszkańców.

Natomiast żadnego zgonu z powodu używania alkoholu nie odnotowano w 2018 roku w kaukaskiej Inguszetii. Bardzo niski wskaźnik śmiertelności związanej z alkoholem odnotowano także w innych kaukaskich republikach: Czeczenii, Dagestanie, Osetii Północnej, Karaczajo-Czerkiesji, a także dalekowschodnim Kraju Nadmorskim i syberyjskim obwodzie samarskim.

Czytaj także: Mieszkańcy państw nadbałtyckich wydają na alkohol najwięcej w UE

Kresy.pl/TASS

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz