Samorządy zyskają możliwość ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach oraz wprowadzony zostanie generalny zakazu picia w miejscach publicznych.

Za nową ustawą ograniczającą sprzedaż alkoholu zagłosowało 246 posłów, przeciw było 161, a od głosu wstrzymało się 20 parlamentarzystów.

Mirosław Suchoń z Nowoczesnej podczas debaty oznajmił, że nowelizacja nie będzie przeciwdziałać alkoholizmowi. Polacy i tak kupią alkohol, tyle że w szarej strefie, bez kontroli tego, co tam sprzedają i bez opodatkowania – podkreślił. Zdaniem parlamentarzysty nowe prawo wywoła problemy finansowe w małych sklepikach.

CZYTAJ TAKŻE:  Abp. Gądecki: Zakazać reklamy napojów alkoholowych. „Polacy piją dzisiaj więcej niż w czasach PRL-u”

Z kolei poseł Ryszard Wilczyński z PO krytykował m .in. zapisy zakazujące picia alkoholu w miejscu publicznym. Miejsca publiczne są częścią naszych małych ojczyzn, mieszkańcy mają prawo do miejsc, w których spotykają się i mogą czuć się swobodnie, również z przysłowiowym piwkiem. Na takie rozwiązania czekają wspólnoty lokalne, młodzież, dorośli, sąsiedzi, seniorzy – tłumaczył.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W sprawie nowelizacji wypowiedział się również minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. To wprawdzie poselski projekt i minister zdrowia tylko przygląda się temu, ale przygląda się z wielką życzliwością. Nie prosiłbym o możliwość zabrania głosu, gdyby nie to, że w trakcie dyskusji jeden z posłów skrytykował ten projekt, mówiąc, że stwarza on dodatkowe restrykcje i utrudnia młodzieży dostęp do alkoholu. Na miłość boską! Proszę o poparcie tej ustawy – apelował szef resortu zdrowia.

Zmiany w ustawie o wychowaniu trzeźwości i przeciwdziałania alkoholizmowi wprowadzają limity udzielania zezwoleń na sprzedaż wszystkich napojów alkoholowych, także tych do 4,5 proc. Do tej pory Rada Gminy określając liczbę punktów sprzedaży alkoholu, nie brała pod uwagę w limicie piwa i alkoholu do 4,5 proc.

Nowe prawo reguluje sprawę zezwoleń na sprzedaż alkoholu na terenie gminy. Po wejściu w życie przepisów, gmina w drodze uchwały będzie ustalała maksymalną liczbę zezwoleń odrębnie dla poszczególnych jednostek pomocniczych (sołectwa, dzielnic, osiedli), które jej podlegają. Dodatkowo będzie mogła ograniczyć sprzedaż alkoholu w sklepach pomiędzy godziną 22 a 6.

Nowelizacja wprowadza również generalny zakaz picia alkoholu w miejscach publicznych, poza miejscami do tego przeznaczonymi. Do tej pory zakaz obowiązuje w konkretnych miejscach, na ulicach, placach, w parkach oraz miejscach wskazanych przez gminę. Nowelizacja ustawy będzie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku.

Kresy.pl / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz