Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki przewodniczył mszy św. rozpoczynającej Narodowy Kongres Trzeźwości.

Jak powiedział w trakcie homilii abp. Gądecki „Reklama alkoholu powinna być zakazana; trzeba iść pod prąd społecznego nawyku, popularnych opinii i źle rozumianej wolności”. W homilii hierarcha przypomniał, że w tym roku mija 30 lat od ustanowienie przez polskich biskupów sierpnia miesiącem abstynencji od alkoholu. Dodał, że w specjalnym apelu wystosowanym z tej okazji przez Zespół KEP ds. Apostolstwa Trzeźwości wyraził ubolewanie, że „dzisiaj wartości takie jak umiarkowanie, trzeźwość, powściągliwość brzmią jak słowa z innej epoki”. „Dzisiaj promuje się zachłanność, chciwość i nieumiarkowanie” – zaznaczył abp Gądecki.

Zwrócił uwagę na to, że „Polacy piją dzisiaj więcej niż w czasach PRL-u”. „W naszej ojczyźnie jest prawie milion osób uzależnionych od alkoholu, a kilka milionów pije w sposób ryzykowny i szkodliwy” – przypomniał arcybiskup.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Dodał, że taki stan rzeczy „nie robi wrażenia na mediach, producentach, sprzedawcach alkoholu ani na politykach”. „Sprzedawcy osiągają miliardowe zyski, media bogacą się na reklamie, politycy nie chcą narażać się wpływowym lobby. Wszystko to tworzy tragiczne połączenie bezczynności i cynizmu, które niszczy nasz naród” – powiedział abp Gądecki.

„Przy pomocy specjalistów z wielu dziedzin tworzy się reklamy, w których alkohol jest gwarantem dobrej zabawy, przyjaźni, znakiem dobrego gustu. Wywiera to silny wpływ na postawy wobec alkoholu, zwłaszcza wśród młodzieży. Dlatego też reklama alkoholu powinna być zakazana” – stwierdził abp. Gądecki.

Narodowy Kongres Trzeźwości to inicjatywa Episkopatu Polski, której celem jest ograniczenie spożycia alkoholu oraz promocja trzeźwości i abstynencji.

Część modlitewna kongresu – Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę – odbyła się w czerwcu. W ramach kongresu w maju w Sejmie odbyła się konferencja „Odpowiedzialność posłów i senatorów, rządu i samorządów za trzeźwość Narodu” z udziałem parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli rządu.

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz