Choć w Polsce w lipcu na świat przychodzi zazwyczaj najwięcej dzieci, to w tym roku urodziło się ich wyraźnie mniej niż zwykle – 28 tys., czyli o 15 proc. mniej niż rok wcześniej, podczas gdy zmarło 33 tys. osób. Według GUS, w ciągu 12 miesięcy poprzedzających sierpień w Polsce urodziło się najmniej dzieci od 70 lat.

Portal Bankier.pl przytoczył dane GUS, z których wynika, że lipcu br. w Polsce urodziło się zaledwie 28 tysięcy dzieci, czyli aż o 15 proc. mniej (o 5 tys.) niż rok wcześniej. Zwrócił na to uwagę analityk i redaktor tego serwisu, Maciej Kalwasiński, który zaznaczył, że w naszym kraju w lipcu zazwyczaj przychodzi na świat najwięcej dzieci, około 35 tys. Jednak w tym roku sytuacja uległa wyraźnej zmianie, dzieci urodziło się mniej niż w czerwcu czy marcu br.

Jak zaznaczono, spadek urodzeń o przeszło 15 proc. w ujęciu rocznym jest drugim największym w ciągu ostatniej dekady. Dodano, że gwałtowniej, bo aż o 23,5 proc. w ujęciu rok do roku, zmalała liczba urodzeń w styczniu 2021 roku. Według portalu, w obu przypadkach było to pokłosie pandemii COVID-19, gdyż wówczas na świat przychodziły dzieci poczęte w październiku 2020 r., gdy gwałtownie rosła liczba zakażeń koronawirusem oraz i pogarszała się sytuacja zdrowotno-społeczna, a wcześniej w marcu 2020 roku, gdy koronawirus rozprzestrzeniał się w Polsce.

W opinii Bankier.pl, zważywszy na pogorszenie sytuacji w listopadzie 2020 roku, można się spodziewać również spadku liczby urodzeń, w ujęciu rocznym, w sierpniu.

Zaznaczono też, że w ciągu 12 miesięcy poprzedzających sierpień w Polsce urodziło się niespełna 340 tys. dzieci, czyli najmniej od co najmniej 70 lat, odkąd istnieją porównywalne dane GUS. W naszym kraju liczba urodzeń spada już od czterech lat, po okresie wzrostu, wiązanego z wprowadzeniem programu Rodzina 500+.

Według GUS, w lipcu umarło 33 tys. osób, czyli najmniej od maja ubiegłego roku. Tym niemniej w ciągu 12 miesięcy poprzedzających sierpień zmarło 539 tys. ludzi, czyli o 200 tys. więcej niż się urodziło. W lipcu odnotowano z kolei ubytek w wysokości 5 tys.

Czytaj także: „DGP”: ponad pół miliona polskich dzieci przyszło na świat za granicą

Bankier.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz