Służba statystyczna Unii Europejskiej sprawdziła jaką część swoich zarobków mieszkańcy poszczególnych państw członkowskich wydają na napoje alkoholowe.

Z zestawienia państw członkowskich Unii Europejskiej wynika, że największą część swoich zarobków na alkohol wydają mieszkańcy republik nadbałtyckich, jak informuje czołowy polski portal na Litwie L24.lt. Przodują Estończycy. W ich gospodarstwach domowych na alkohol przeznaczane jest 5,2% rocznych wydatków. Na Łotwie proporcja ta wynosi 4,9%. Wyraźnie mniejsza jest na Litwie gdzie wydatki na alkohol stanowią już tylko 4% wszystkich wydatków gospodarstw domowych.Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tuż za mieszkańcami republik nadbałtyckich znaleźli się Polacy, którzy wydają 3,5% swoich domowych rozchodów na napoje alkoholowe. Na podobnym poziomie są alkoholowe wydatki mieszkańców innych państw Grupy Wyszehradzkiej. Mieszkańcy Czech przeznaczyli na alkohol 3,3% zarobków, a Węgrzy 3%.

Najmniej wydawano na „napoje wyskokowe” w gospodarstwach domowych Hiszpanów, Greków i Włochów. Ci pierwsi przeznaczali na ten cel 0,8% swoich dochodów, Grecy i Włosi 0,9%.

W 2015 roku Litwa była krajem, który przodował pod względem ilości wypitego alkoholu przypadającej na jednego mieszkańca kraju. W związku z tym rząd tego państwa podjął kroki na rzecz ograniczenia liczby miejsc i czasu w jakich sprzedawany jest alkohol. W grudniu litewski parlament zadecydował też o podniesieniu akcyzy na napoje alkoholowe o 10%.

l24.lt/kresy.pl

Mieszkańcy państw nadbałtyckich wydają na alkohol najwięcej w UE
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz