Pod koniec zeszłego roku w litewskiej bazie lotniczej w Szawlach znów wylądowały myśliwce polskich Sił Powietrznych. Będą osłaniać przestrzeń powietrzną państw bałtyckich.

Ponieważ państwa bałtyckie nie posiadają własnego lotnictwa bojowego ochroną ich przestrzeni powietrznej zajmują się inne państwa NATO w ramach misji Balitc Air Policing. 31 grudnia swoją służbę w ramach tej misji rozpoczęli piloci z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu-Krzesinach. Jak poinformował w środę portal MILMAG, polski zespół bojowy, który będzie po raz kolejny ochraniał państwa bałtyckie będzie składał się z czterech wielozadaniowych myśliwców F-16C Jastrząb. Zastąpiły one w Szawlach cztery belgijskie F-16AM pełniące tam służbę od czterech miesięcy.Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według portalu MILMAG polskie samoloty będą wyposażone w pociski rakietowe klasy powietrze-powietrze krótkiego zasięgu AIM-9X Sidewinder i średniego zasięgu AIM-120C-5 AMRAAM. Wsparcie dla polskiego kontyngentu na Litwie mają stanowić portugalscy piloci, którzy w polskiej bazie lotniczej w Malborku. Portugalczycy przylecą na takich samych samolotach jakich na Litwie używali Belgowie.

To już 49 zmiana w ramach Baltic Air Policing – misji, którą NATO uruchomiło w 2004 roku. Polscy piloci chronią przestrzeń powietrzną Litwy, Łotwy i Estonii już po raz ósmy. Sześciokrotnie polskie Siły Powietrzne wysyłały na tą misję myśliwce MiG-29. Poprzedni kontyngent, w 2017 roku pełnił służbę, podobnie jak obecny, już na F-16. Polscy lotnicy są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w ramach Baltic Air Policing. Więcej kontyngentów od Polski wystawiły do niej tylko Niemcy, a równą naszemu lotnictwu Belgowie.

milmag.pl/kresy.pl

Polskie F-16 znów będą bronić Litwy i innych republik nadbałtyckich
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Willgraf
    Willgraf :

    czy nadal POLSKA musi płacić za stacjonowanie naszych maszyn chroniących te kraj ..tym krajom za lotniska i infrastrukturę … to jest jakaś chora sytuacja….skoro żądają od nas pieniędzy za to ,że my chronimy ich przestrzeń powietrzną… niech sami siebie bronią swojej przestrzeni powietrznej ! Gości się ugaszcza , szczególnie tych którzy przynoszą prezenty a nie każe się im płacić za gościnę …buraki z tzw. Państw Bałtyckich !