Już w przyszłym tygodniu polskie myśliwce znów przystąpią do lotów nad terytorium Litwy, Łotwy i Estonii, jako kolejna zmiana w ramach misji Batlic Air Policing.

Ponieważ państwa bałtyckie nie posiadają własnego lotnictwa myśliwskiego ich przestrzeń powietrzną osłaniają inni członkowie NATO w ramach misji Baltic Air Policing, trwającej od 2004 roku. Do bazy w litewskich Szawlach już jutro wylecą 4 polskie myśliwce F-16 wraz z 135 żołnierzami i pracownikami obsługi, głównie z  31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z poznańskich Krzesin. Obok nich na Litwę wyjadą też żołnierze z Centrum Operacji Powietrznych-Dowództwa Komponentu Powietrznego w Warszawie oraz z Żandarmerii Wojskowej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Polski Kontyngent Wojskowy Orlik 7 będzie ochraniać przestrzeń powietrzną państw bałtyckich od 1 maja do 31 sierpnia bieżącego roku. W tym czasie polscy piloci pełnić będą całodobowe dyżury. Obok nich w Baltic Air Policing będą dyżurować także piloci hiszpańscy, ci jednak będą stacjonować w Estonii.

Od 2004 r. nasze Siły Powietrzne pięciokrotnie wysyłały już samoloty do osłony państw bałtyckich. Nowością jest wyekspediowanie myśliwców F-16. Wcześniej w Baltic Air Policign brały udział nasze MiG-29. Koszt utrzymania Kontyngentu Wojskowego Orlik 7 szacowany jest na 8 milionów złotych.

Czytaj także: Po co nam Litwa?

onet.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz